Tarihte Bugün! 29 Mayıs Tarihinde Yaşananlar…

Tarih
1-) Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethederek Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu’nu sona erdirdi. Birçok tarihçi için İstanbul’un Fethi, Orta Çağ’ın sonudur. (1...
EMOJİLE

1-) Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethederek Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu’nu sona erdirdi. Birçok tarihçi için İstanbul’un Fethi, Orta Çağ’ın sonudur. (1453)

2-) Kabakçı Mustafa ayaklanmasında, isyancılar Şehzade Mustafa ve Mahmut’un kendilerine teslimini istedi. Sultan III. Selim tahttan indirildi, IV. Mustafa tahta çıktı. (1807)

3-) Wisconsin, 30. eyalet olarak ABD’ye katıldı. (1848)

4-) Ankara-Kayseri Demiryolu, İsmet Paşa tarafından açıldı. (1927)

5-) Türk bayrağı hakkında kanun, TBMM’de kabul edildi. (1936)

6-) Türkiye ile Fransa arasında “Sancak”ın (Hatay) “Tamamiyet-i Mülkiyesini Tekeffül eden Antlaşma” ile “Türkiye – Suriye Hududunun Teminine dair Antlaşma” ve “Müşterek Beyanname ve Beyannameye bağlı Protokol” Cenevre’de imzalandı. (1937)

7-) CHP 5. Kurultayı Ankara’da toplandı. (1939)

😎 Adolf Hitler, Propaganda Bakanı Joseph Goebbels’in tavsiyesiyle, işgal altındaki Paris’te yaşayan tüm Yahudilerin sol göğüslerine sarı bir yıldız takmalarını emretti. (1942)

9-) Bilderberg Toplantıları’nın ilki yapıldı. (1954)

10-) Deniz Kuvvetlerine ait Çandarlı harita gemisi, savaş gemileri eşliğinde Ege Denizi’nde petrol arama araştırması yapmak üzere Beykoz’dan hareket etti. (1974)