Tarihte Bugün! 24 Şubat Tarihinde Yaşananlar..

Tarih
Tarihte Bugün! 24 Şubat Tarihinde Yaşananlar.. 1-) Fransa Krallarından X. Charles Fransa’da eski aristokratik rejimi canlandırıp, yerine otokratik bir rejim kurmak istedi. Ancak bu çabaları büyü...
EMOJİLE

Tarihte Bugün! 24 Şubat Tarihinde Yaşananlar..

1-) Fransa Krallarından X. Charles Fransa’da eski aristokratik rejimi canlandırıp, yerine otokratik bir rejim kurmak istedi. Ancak bu çabaları büyük bir başarısızlığa uğradı ve bu çabalarından sebep gelen tepkiler karşısında Kral X.Charles tahttan çekilip İngiltere’ye kaçtı. Bu olaydan sonra Kral Louis Philippe tahtı devraldı ve 1848’e dek 18 yıl süreyle Fransa’yı yönetti. 1840’lı yılların ortasından şehirlere artan göç sebebiyle işlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan zanaatkarlar sınıfı başta olmak üzere çeşitli toplumsal sınıflar arasında buhranlar baş göstermeye başladı. Sosyo-iktisadi krizlerle de birleşen muhtelif sınıfların ayaklanması 1848 devriminin fitilini ateşledi. Baskılara dayanamayan Fransa Kralı, Louis-Philippe tahttan çekildi (1848)

2-) Küba’nın Santiago de Cuba kentinde, İspanyol-Amerikan Savaşı’na kadar sürecek olan Küba Bağımsızlık Savaşı başladı. (1895)

3-) Türkiye ile Irak arasında karşılıklı iş birliği antlaşması (CENTO), Bağdat’ta imzalandı. Daha sonra Birleşik Krallık, İran ve Pakistan üye olarak, Amerika Birleşik Devletleri de gözlemci sıfatıyla katıldı. (1955)

4-) Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Uruguay ve Etiyopya’ya yardımı kesti. Başkan Jimmy Carter, adı geçen ülkelerde insan hakları ihlalleri olduğu gerekçesiyle bu kararı aldıklarını açıkladı. (1977)

5-) Sovyetler Birliği’nde Gorbaçov ilk kez “Glasnost”tan (açıklık politikası) söz etti. (1987)