Tarihte Bugün! 23 Şubat Tarihinde Yaşananlar..

Tarih
Tarihte Bugün! 23 Şubat Tarihinde Yaşananlar.. 1-) Ekim devriminde Çarlık Rusya’nın yıkılıp yerine SSCB’nin kurulmasıyla birlikte Çarlık Ordusu lağvedilmiş, yerine Lev Troçki tarafından Kızıl Ordu, ku...
EMOJİLE

Tarihte Bugün! 23 Şubat Tarihinde Yaşananlar..

1-) Ekim devriminde Çarlık Rusya’nın yıkılıp yerine SSCB’nin kurulmasıyla birlikte Çarlık Ordusu lağvedilmiş, yerine Lev Troçki tarafından Kızıl Ordu, kuruldu. (1918)

2-) Büyük Çeçen Sürgünü; bu sürgünle 500 bin Çeçen-İnguş, anavatanlarından Orta Asya’ya sürüldü. Çeçenler ve İnguşlar ile birlikte Stalin’in emriyle Ahıska Türkleri, Kürtler, Kırım Tatarları, Balkarlar, Koreliler ve Almanlarda aynı yıl içinde sürgüne gönderildi.
(1944)

3-) 23 ŞUBAT 1957 Küba’da Fidel Castro’nun önderliğinde gerilla savaşı başladı. Karayiplerde yer alan Küba 1492-1898 yılları arasında 406 yıl süreyle İspanyol sömürge yönetiminde yaşamıştır. 1898’de İspanyol-Amerikan savaşında İspanya’nın yenilgisi sonucu Küba bağımsızlığına kavuşmuşsa da bu bağımsızlık kağıt üzerinde olmuştur. Zira 1901’de ABD Küba’da ”Platt Yasası”nı çıkartmış, bu yasaya göre ABD’nin izni olmaksızın kimse Küba’ya müdahale edemeyecek olup gerektiğinde ABD Küba’ya müdahale edebilecekti. Bu yasayla birlikte Küba’da ABD hegemonyasında yönetimler kurulmuştur. 1950’li yıllara gelindiğinde diktatör Fulgencio Batista yönetiminde ki Küba’da sosyo-politik ve sosyo-iktisadi buhranlar baş göstermeye başlamış olup sosyalist bir devrim için gerekli şartlar hazır hale gelmişti. 23 Şubat 1957’de Fidel Castro ve arkadaşları Batista diktatörlüğüne karşı savaş başlatmıştır. (1957)

4-) Suriye’de Arap Sosyalisti Hafız Esed öncüğünde askerî darbe oldu, Hükûmet devrildi ve Suriye’de ‘’Baas’ olarak bilinen Sosyalist dikta rejimi kuruldu. (1966)

5-) Ayetullah Humeyni, ABD Elçiliği’ndeki rehinelerin akıbetine, İran Parlamentosu’nun karar vereceğini belirtti. (1980)