Tarihte Bugün! 17 Mart Tarihinde Yaşananlar..

Tarih
Tarihte Bugün! 17 Mart Tarihinde Yaşananlar.. 1-) İrlanda’nın koruyucu azizlerinden, Aziz Patrick’in (385-461) adına kutlanan bir festival olan Aziz Patrick Günü, ilk kez New York’ta...
EMOJİLE

Tarihte Bugün! 17 Mart Tarihinde Yaşananlar..

1-) İrlanda’nın koruyucu azizlerinden, Aziz Patrick’in (385-461) adına kutlanan bir festival olan Aziz Patrick Günü, ilk kez New York’ta da kutlandı. (1756)

2-) İtalya, ulusal birliğini kurdu. (1861)

3-) Golda Meir, İsrail’in ilk kadın Başbakanı oldu. (1969)

4-) Azerbaycan’da 15 Mart’ta başlatılan ve Türkiye’nin de adının karıştığı bir darbe girişimi bastırıldı. Devlet Başkanı Haydar Aliyev’i devirmek isteyen OMON Birlikleri’nin Komutanı Albay Ruşen Cevadov dahil olmak üzere, 400 kişi yaşamını yitirdi. (1995)
1996 Susurluk kazasından sonra Türkiye’de ortaya çıkan bilgilere göre Türkiye’deki bazı unsurların darbeyi desteklediği ortaya çıkmıştır. Millî İstihbarat Teşkilatı’nın Susurluk kazası raporuna göre Haydar Aliyev’e yönelik darbeyi, Tansu Çiller’in onayı ile dönemin Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları ile Koordinasyondan Sorumlu Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, İbrahim Şahin ve Korkut Eken planlamış ancak MİT’in olayı Süleyman Demirel’e bildirmesi ve cumhurbaşkanının da Aliyev’i haberdar etmesi ile darbe girişimi başarısızlığa uğramıştır. Dönemin Türkiye Hükûmeti iddiaları reddetti.

5-) 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, koronavirüs pandemisi nedeniyle 2021’e ertelendi. (2020)