Tarihte Bugün! 14 Ağustos Tarihinde Yaşananlar…

Tarih
1-) Dünyada ilk kez Fransa’da, otomobillere plaka takıldı. (1893) 2-) ABD Başkanı Franklin Roosevelt ve Birleşik Krallık Başbakanı Winston Churchill, Atlantik Sözleşmesi’ni yayımladılar. (...
EMOJİLE

1-) Dünyada ilk kez Fransa’da, otomobillere plaka takıldı. (1893)

2-) ABD Başkanı Franklin Roosevelt ve Birleşik Krallık Başbakanı Winston Churchill, Atlantik Sözleşmesi’ni yayımladılar. (1941)

3-) II. Dünya Savaşı sonunda Japonya, kayıtsız şartsız teslim oldu. İmparator Hirohito, ülkesinin teslim olduğunu açıkladı. (1945)

4-) Birleşik Krallık, Hindistan’a bağımsızlık verdi. Tüm Hindistan Müslüman Birliği Lideri Muhammed Ali Cinnah ile Kongre Partisi Lideri Cevahirlal Nehru’nun Hindistan’ın paylaşımına ilişkin İngiliz planını kabul etmesinin ardından ülke ikiye ayrıldı ve bağımsız Pakistan Devleti kuruldu. (1947)

5-) SSCB, hidrojen bombası yaptığını ilan etti. (1953)

6-) Kıbrıs Cumhuriyeti’nde, EOKA-B tarafından Kıbrıs Türkleri’ne karşı Muratağa, Sandallar ve Atlılar Katliamı ve Taşkent Katliamı gerçekleştirildi. (1974)

7-) Kıbrıs Sorunu üzerine, Türkiye, Birleşik Krallık ve Yunanistan arasında devam eden Cenevre görüşmeleri çıkmaza girince, Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs’ta ikinci bir askeri harekât başlattı. Aynı gün Türk Birlikleri başkent Lefkoşa’ya girdi. (1974)

8 ) Gürcistan Ordusu, Abhazya’yı işgal etti. (1992)

9-) Adalet ve Kalkınma Partisi, Recep Tayyip Erdoğan tarafından kuruldu. (2001)

10-) Hizbullah-İsrail savaşı imzalanan ateşkesle sona erdi. (2006)