Tarihte Bugün! 13 Mayıs Tarihinde Yaşananlar…

Tarih
1-) Karamanoğlu Mehmet Bey, Konya şehrini Karamanoğulları topraklarına kattı ve Türkçeyi resmî dil ilan etti. (1277) 2-) Brezilya’da kölelik kesin olarak kaldırıldı. Yasanın çıkmasında; kölelik ...
EMOJİLE

1-) Karamanoğlu Mehmet Bey, Konya şehrini Karamanoğulları topraklarına kattı ve Türkçeyi resmî dil ilan etti. (1277)

2-) Brezilya’da kölelik kesin olarak kaldırıldı. Yasanın çıkmasında; kölelik karşıtı eylemlerin yanı sıra, köle sahibi olmanın, yeni gelen Avrupalı göçmenleri çalıştırmaktan daha masraflı olmasının da etkisi vardı. (1888)

3-) Çanakkale’de, Binbaşı Ahmet Bey komutasındaki Muavenet-i Milliye Muhribi, HMS Goliath zırhlısını torpilleyerek batırdı. (1915)

4-) İzmir’in işgal edileceğine ilişkin Venizelos’un beyannamesi, Aya Fotini Kilisesi’nde Yunan Albay Mavrudis tarafından yerli Rumlara okundu. (1919)

5-) Trakya-Paşaeli Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti, 9-13 Mayıs tarihleri arasında, 217 üye ile toplanan ve bölge ile ilgili net kararların alındığı “İkinci (Büyük) Edirne Kongresi”ni yaptı. (1920)

6-) Birleşik Krallık Başbakanı Winston Churchill ünlü konuşmasını yaptı: “Size acı, kan, ter ve gözyaşından başka vadedecek bir şeyim yok.” (1940)

7-) Yazar Rıfat Ilgaz, Cumhurbaşkanı’na hakaretten üç yıl, Mısır Kralı ve İran Şahı’na hakaretten yedi ay, Aziz Nesin de Mısır Kralı ve İran Şahı’na yayın yoluyla hakaretten yedi ay hapis cezası aldı. (1949)

😎 Ereğli Kömür İşletmeleri’nde Türkiye’nin ilk siyasal grevi yapıldı. (1950)

9-) Türkiye Demir Çelik İşletmeleri ile Türkiye Selüloz ve Kağıt İşletmeleri (SEKA) kuruldu. (1955)

10-) Başbakan Süleyman Demirel, Vural Önsel adlı bir kişinin saldırısına uğradı. Demirel’in burun kemiği kırıldı. (1975)