Tarihte Bugün! 13 Mart Tarihinde Yaşananlar..

Tarih
Tarihte Bugün! 13 Mart Tarihinde Yaşananlar.. 1-) Rus Çarı II. Aleksandr Narodnaya Volya hareketi tarafından öldürüldü öldürüldü. (1881) Türkçede ‘’Halkın Dostları’’ anlamına Narodnaya Volya hareketi ...
EMOJİLE

Tarihte Bugün! 13 Mart Tarihinde Yaşananlar..

1-) Rus Çarı II. Aleksandr Narodnaya Volya hareketi tarafından öldürüldü öldürüldü. (1881)
Türkçede ‘’Halkın Dostları’’ anlamına Narodnaya Volya hareketi 1800’lerin ikinci yarısında Rus İmparatorluğunun despotik yönetimine karşı ortaya çıkmış sosyal-devrimci bir harekettir. Bu hareketin ortaya çıktığı zamanlarda Rusya büyük bir hızda kapitalistleşmekte ve sanayileşmekteydi. Narodniklerin nezdinde kapitalist-endüstriyel düzen Rusya’da geçici bir şey olup ömrü kısa süre içinde tükenecektir. Bundan sebep Narodnikler alışılageldik sosyalist teorilerden farklı olarak tüm düzeni kökünden değiştirecek sosyalist bir devrimin işçi sınıfı ile değil o zamanlar Rusya’da nüfusun çoğunluğunu teşkil eden köylüler vesilesiyle gerçekleşeceğine inanmaktaydılar. Köylülere toprak dağıtımı başta olmak üzere köylülere ilişkin pek çok hakkı savunan Narodnik hareketini bazı aydınları geniş taban oluşturma adına köylere dağılıp propaganda faaliyetleri yürütmüşlerdir. Bu hareketin en ses getiren icraati ise 26 yıl Rusya’yı yöneten II.Aleksandr’ı ikinci bacağının koptuğu bombalı bir suikast ile öldürmek olmuştur.

2-) Mustafa Kemal, ‘1283’ yaka numarasıyla Kara Harp Okulu’nun piyade sınıfına yazıldı. (1899)

3-) Almanya’da Joseph Goebbels, Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanı oldu. (1933)

4-)Finlandiya’nın teslim olması ile Kış Savaşı bitti. (1940)

5-) Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Mersin’de halka seslendi: “Eski parti yöneticileri yine gelsinler ve o tarihte olduğu gibi yine birbirleriyle çekişmelere, kavga etmeye başlasınlar, anarşi ve terörü hortlatsınlar, göz yumacak mısınız? Bakın hep bir ağızdan ‘Hayır!’ diyorsunuz. Bu elbette olmayacaktır.” (1983)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme