Tarihte Bugün! 10 Mart Tarihinde Yaşananlar..

Tarih
Tarihte Bugün! 10 Mart Tarihinde Yaşananlar.. 1-) Yunanistan Başbakanı Venizelos’un da katıldığı toplantıda, İstanbul’un resmi işgaline ve Kuvayı Milliye öncülerinin tutuklanmasına karar v...
EMOJİLE

Tarihte Bugün! 10 Mart Tarihinde Yaşananlar..

1-) Yunanistan Başbakanı Venizelos’un da katıldığı toplantıda, İstanbul’un resmi işgaline ve Kuvayı Milliye öncülerinin tutuklanmasına karar verildi. (1920)

2-) Filistin’e kaçmak isteyen 70 Musevi genç gümrük memurlarınca yakalandı. Gümrük memurlarına rüşvet teklif eden gençlerin büyük bölümünün askerliğini yapmadığı anlaşıldı. (1949)

3-) 27 Mayıs askeri darbesinden sonra, eski iktidar mensuplarını yargılamak üzere Yassıada duruşmaları Ekim 1960 tarihinde başlandı. 592 sanık hakkında 19 ayrı dava açıldı. Bu davalardan Çanakkale davası 1961’de karara bağlandı. Adnan Menderes ve üç eski bakan iki muhalif milletvekilinin seyahat özgürlüğünü engellemek suçuyla yargılandılar ve mahkum oldular. (1961)

4-) TBMM Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın idamlarını onayladı. (1972)

5-) İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana sıkıyönetim komutanlıkları bir bildiri yayımlayarak, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin selametle sonuçlanması için, Millet Meclisine baskı yapabilecek veya Türk Silahlı Kuvvetlerini rencide edebilecek her türlü bildiri, beyanat, yazı ve haberin yayınlanması yasaklandı. (1973)