Tarihi Borsa kahvesi, halk kütüphanesi oldu

Tarih
Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde tarihi 1600’lü yıllara dayanan borsa kahvesi, yapılan düzenlemenin ardından halk kütüphanesine çevrildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar...
EMOJİLE

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde tarihi 1600’lü yıllara dayanan borsa kahvesi, yapılan düzenlemenin ardından halk kütüphanesine çevrildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş, Dr. İbrahim Türek Halk Kütüphanesinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, tarihi yapıp satın alarak dernek üzerinden genel müdürlüklerine, bakanlığa bağışlayan İbrahim Türek’e, binayı rayiç bedelinin çok altında bir fiyatla satan Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap’a teşekkür etti.

Kütüphanelerin sadece bilgi sunan, bilgiye erişilebilir yerler olmasının ötesinde anlamlar ifade ettiğini, sosyal kaynaşmanın, paylaşmanın yaşandığı mekanlar olduğunu anlatan Odabaş, kütüphanelere çok fazla ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Hükümetin 21 Nisan 2016’da “Kültür Eylem Planı” hazırladığını, bu plan kapsamında ortaya bir projeksiyon konduğunu dile getiren Odabaş, şöyle konuştu:

“Yaşayan kütüphaneler, büyük şehir kütüphaneleri, bu kütüphanelerin içinde artık eskiden olduğu gibi kitapların yer almadığı, kitap kafelerin, insanların, çocukların ihtiyaçlarının her şeyin olduğu yer. İçeriye girdikleri anda diğer ihtiyaçlarını gidermek için dışarıya çıkma gereksinimi duyamayacakları güzel mekanlar tasarlıyoruz.

Kitap kokusunun her eve girmesi, her ele sinmesi, her yüreğe dokunması için kütüphaneler bizim için çok önemli. Büyükşehirde kütüphanelerin olmasını biz çok önemsiyoruz. Şimdi açılışını yaptığımız yer 10 metrekarelik küçük bir yerden 250 metrekarelik bir yere çıkıyoruz. 1600’lü yıllarda yapılmış bir yapı içerisinde güzel şube kütüphanesi açıyoruz. Bir kısmı çocuk kütüphanesi olarak bir kısmı yetişkin olarak hizmet verecek. 20 çocuk 40 yetişkin oturma kapasitesi var. Genel müdürlüğümüz ve bakanlığımız buranın onarımı ve tefrişi için yaklaşık 300 bin lira para harcadı. Güzel bir şey ortaya çıktı. Süresiz tahsis edildi. Uzun yıllar hizmet verecek. Genel müdürlüğümüz olarak son yıllarda yeniden yapmak yerine mevcut kütüphaneleri rehabilite etmek onları dönüştürmek üzerine de çalışmalar yapıyoruz. Son 3-4 sene içinde 68 tane kütüphaneyi bu şekilde bitirdik.”

“Kitap medeniyetinin çocuklarıyız”

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, batının ilmi ve bilimi yerine yaşamının taklit edildiğini, bilgili olanların dünyanın efendisi olacağını ifade etti.

Özdağ, “Biz kitap medeniyetinin çocuklarıyız. Biz yeniden kitap okumak istiyoruz. Bilgili olanlar dünyanın efendisi olur. Anneler, babalar çocuklarımız her akşam kitap okusun. Futbolcuları, popçuları tanımak yerine bilim adamlarını tanımalıyız” diyerek Türek ailesine teşekkür etti.

Hayırsever Dr. İbrahim Türek ise kendisinin Amerika’da olmasına rağmen Manisa’daki haberleri takip ettiğini, kentte 2013 yılında kütüphane açığının olduğuna ilişkin bir haberi gördüğünü anlattı.
ABD’de 56 yıldır ruh sağlığı üzerine çalışmalar yaptığını ifade eden Türek, Manisa’daki kütüphane önünde içeri girmek için sırada bekleyenleri gördüğünü belirterek, “Manisa’da kütüphane için uygun yer aradık. En uygun yer olarak Borsa Kahvesi’ni bulduk. Sonrasında kütüphane yapmak için çalışmalara başladık.” dedi.

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer de kente yeni bir kütüphane kazandıran Dr. Türek’e teşekkür etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Odabaş, Manisa Valisi Güvençer, AK Parti Manisa Milletvekili Özdağ, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap ile protokol üyeleri, açılışını gerçekleştirdikleri kütüphaneyi gezerek küçük öğrencilere kitap hediye etti.

Tarihi Borsa Kahvesi

Manisa Ticaret Borsası’nın çaprazında bulunan ve eskiden Ticaret Borsası’na gelen tüccarların çay içip kitap okumalarına ev sahipliği yapan Tarihi Borsa Kahvesi, Manisa’nın en önemli tarihi mekanlarından birisi olarak biliniyor.

Bina neo-klasik Osmanlı mimarisi tarzında inşa edilmiş, tek katlı kagir bir yapı özelliğini taşıyor. Kemerli bir yapıya sahip binanın içinde oyma taçlarla süslenmiş aynalar yer alırken, mekanda Osmanlı zamanında orta ve gölge oyunları sergilendiği biliniyor.

Çeşitli dönemlerde tadilat gören bina Manisa Ticaret Borsası tarafından 2001 yılında aslına uygun şekilde yeniden restore edildi.

2016 yılında ise Dr. İbrahim Türek’in maddi yardımları ile bina kütüphaneye dönüştürüldü.​

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme