Srebrenitsa Soykırımı’na interaktif müze

Tarih
Katliamın kurbanlarına dair arşivlere de erişimi mümkün kılan sistemle kullanıcılar müzeyi 360 derece görüntüleyebilme imkânına sahip oluyor. Katliamların yaşandığı yerleri gösteren haritalar ve zaman...
EMOJİLE

Katliamın kurbanlarına dair arşivlere de erişimi mümkün kılan sistemle kullanıcılar müzeyi 360 derece görüntüleyebilme imkânına sahip oluyor. Katliamların yaşandığı yerleri gösteren haritalar ve zaman çizelgesi sayesinde proje, soykırım ve sonrasında yaşananlara ışık tutuyor.

Al Jazeera’nin haberine göre, projeyi hayata geçiren Al Jazeera Balkanlar Kanalı’nın Genel Yayın Yönetmeni Tarik Dodiç, insanların projeden soykırıma dair dersler çıkarmasını istediklerini söyledi:

“Bu proje yalnızca Srebrenitsa Soykırımı’nın 20. yıldönümünü anmak için değil, aynı zamanda yaşananları anlatmak ve Srebrenitsa’yı öğrenmeye devam etmek için katkımızdır.”

Katliamın yaşandığı alanın panoramik görüntüsünü sağlayan veri tabanında belgeseller, fotoğraf galerileri ve Al Jazeera’ye özel içerikler de var.

Srebrenitsa Anıtı ve Potoçari kasabasının havadan İHA’larla görüntülerini de veren sanal müzeye Türkçe, Boşnakça ve İngilizce erişilebiliyor. 

Proje sorumlusu Al Jazeera Balkanlar’ın Kıdemli Web Editörü Edin Krehiç, sanal müzeyi şöyle anlattı:

“Projemizin dünya çapında soykırıma farkındalık yaratacağına inanıyoruz. Bize düşen görev Srebrenitsa’da yaşananları anlatmak ve izleyicilerimize bu karmaşık olayı açıklamak. Bu uzun soluklu proje düzenli olarak yeni içeriklerle güncellenecek. PC, Mac, tablet ve akıllı telefonlar dahil tüm platformlara uyumlu.”

8 bin 372 silahsız Müslüman Boşnak erkeğinin Sırp askerleri tarafından katledildiği olay, Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük katliamdı.

İnteraktif müzeye erişmek için tıklayınız

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme