Sırp-Bulgar Savaşı (13-28 Kasım 1885)

Tarih
Sırp-Bulgar Savaşı (13-28 Kasım 1885) Sırp-Bulgar Savaşı, Berlin Antlaşması (1878)’nın Balkanlar’da barışı sağlayamaması sonucunda Bulgaristan Prensliği ile Sırbistan arasında çıkan savaşt...
EMOJİLE

Sırp-Bulgar Savaşı (13-28 Kasım 1885)

Sırp-Bulgar Savaşı, Berlin Antlaşması (1878)’nın Balkanlar’da barışı sağlayamaması sonucunda Bulgaristan Prensliği ile Sırbistan arasında çıkan savaştır.

Doğu Rumeli Vilayeti’nde darbe yapıldı ve bu özerk vilayet Osmanlı Imparatorluğu’ndan ayrılarak Bulgaristana bağlandı.

Berlin Antlaşması’nda kendisine verilen toprakların yetersiz olduğunu idaa eden sırbistan Bulgaristan’dan toprak istedi. Bulgaristan bunu kabul etmedi ve savaş başlar.

Savaşın kısa sürede Sırbistan’ın kazanması bekleniyordu. ve Sırplar ilerlemeye başladı. Bulgaristan prensi I. Aleksandır, savaşta kazanarak, Sırbistan topraklarına giriş yaptı. Belgrad’daki Avusturya büyükelçisi Kont Kevenhueller Bulgar karargahına gitti ve askeri harekata son verilmesini istedi. İsteği olmaz ise Avusturya-Macaristan’ın Sırbistan lehinde savaşa gireceğini söyledi. Bulgarlar, bu tehdide karşı ateşkesi kabul etti. Savaşı sona erdiren antlaşma Bükreş Antlaşması (1812)’dır. Sırp-Bulgar sınırının Aynı kalması, ama Doğu Rumeli nin’nin Bulgaristan’da kalması kararlaştırıldı.