Rus uçağını ilk o düşürdü

Tarih
Bundan 98 yıl önce Türk havacılığının efsane ismi Vecihi Hürkuş, 1917’de 1. Dünya Savaşı sürerken atandığı Kafkas Cephesi’nde bir Rus savaş uçağını düşüren ilk Türk pilotu olarak tarihe geçmişti. Yeşi...
EMOJİLE

Bundan 98 yıl önce Türk havacılığının efsane ismi Vecihi Hürkuş, 1917’de 1. Dünya Savaşı sürerken atandığı Kafkas Cephesi’nde bir Rus savaş uçağını düşüren ilk Türk pilotu olarak tarihe geçmişti. Yeşilköy’deki Tayyare Mektebi’nde eğitim alan Hürkuş, pilot olarak ilk uçuşunu 21 Mayıs 1916’da yapmış,   15 Kasım’da pilot brövesi almıştı.

‘Kara tehlike’

1917 sonbaharında Kafkas Cephesi’ne, 3. Ordu emrinde Erzincan’da konuşlu bulunan bir Gotha ve bir Albatros tipi uçağa sahip 7. Tayyare Bölüğü’ne atandı. O gelene kadar Ruslar Kemah, Refahiye ve Suşehri’ni havadan bombaladı.Hürkuş, Ruslardan ele geçirilen bir uçağı uçurdu. Savaş sırasında yaptığı başarılı hücumlar nedeniyle Ruslar onun siyah renkli Albatros uçağına ‘Kara Tehlike’ adını verdi. Girdiği bir hava muharebesinde Guadron G-IV tipi çift motorlu Rus savaş uçağını düşürerek Kafkas Cephesi’nde uçak düşüren ilk pilot oldu.

Uçağını yaktı

Vatan’ın haberine göre 8 Ekim 1917’de Rusların işgali altındaki Erzincan Havaalanı’nı bombalamak üzere havalandı ancak isabet alarak zorunlu iniş yaptı. Ruslara esir düşmeden önce uçağını teslim etmemek için yaktı. Gözlemcisi Üsteğmen Bahattin Bey ile esir olarak Hazar Denizi’ndeki Nargin Adası’na gönderildi. Bir yıldan az bir süre esir kaldı. Azeri Türklerinin yardımıyla adadan yüzerek kaçtı. Nargin Adası’nın karşısındaki Bakü, Rus işgali altında olduğundan savaşa katılmayan İran’da karaya çıktı. Birlikte kaçtığı İstihkâm Teğmeni Salih Bey ile 2.5 ayda yaya olarak Süleymaniye üzerinden Musul’a geldi. Kurtuluş Savaşı’nda çarpışan Hürkuş, TBMM’den üç kez takdirname alarak kırmızı şeritli İstiklal Madalyası kazandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme