My Lai Katliamı (16 Mart 1968)

Tarih
My Lai Katliamı (16 Mart 1968) Mỹ Lai Katliamı ya da Sơn Mỹ Katliamı, Vietnam’ın Quang Ngai Bölgesi’ndeki My Lai (Mei Lay) köyünde 16 Mart 1968’de Amerikan askerleri tarafından gerçe...
EMOJİLE

My Lai Katliamı (16 Mart 1968)

Mỹ Lai Katliamı ya da Sơn Mỹ Katliamı, Vietnam’ın Quang Ngai Bölgesi’ndeki My Lai (Mei Lay) köyünde 16 Mart 1968’de Amerikan askerleri tarafından gerçekleştirilen katliam. Asıl olarak my lai, my khe ve son my köylerinde gerçekleşen 3 eş zamanlı katliamın ortak adıdır.

Katliam

Vietnam Savaşı sırasında ABD güçleri tarafından, Güney Vietnam yönetimine bağlı köyler olan My Lai, My Khe ve Son My’da 347 sivilin katledilmesi hadisesidir. Komutasını teğmen William Calley’in yaptığı bölgede görevli ABD silahlı gücünün işlediği bu savaş suçu bir İngiliz gazeteci tarafından ortaya çıkarılmıştır ve olaydan 1 sene sonra ABD ordusu tarafından kabul edilmiştir. Ayrıca köylerde yapılan bu katliam yine ABD ordu fotoğraflarıyla da belgelenmiştir (Ronald L. Haeberle, Ordu görevlisi fotomuhabir). Öldürülen sivillerin Vietkong olmayışı ve aksine Güney Vietnam sınırları içerisinde bulunan köylerde yaşamaları, bu katliamın kamuoyunda ve uluslararası basında daha yoğun tartışılmasında etkilidir.

Katliamı, bölgede keşif faaliyeti yürüten hafif Hiller OH-23 Raven modeli askerî helikopter komutanı Hugh Thompson Jr. ve yanındaki personelin müdahale etmesi sona erdirmiştir. Durumu merkeze bildiren Hugh Thompson Jr., katliamı devam etmeleri halinde sahadaki ABD askerlerini vurmakla tehdit etmiş, yanına aldığı bazı Vietnamlı sivilleri güvenli bölgeye taşımıştır. Thompson’un verdiği rapor hasıraltı edilmiş, görmezden gelinmiş ve kendisi de meslektaşları tarafından dışlanarak ölümle tehdit edilmiştir.

Teğmen William Calley ile birlikte toplam 14 asker hakkında açılan davada askerlerin hemen hepsi beraat etmiştir. Yalnızca teğmen Calley önce ömür boyu hapse mahkûm edilmiştir. Daha sonra çok geçmeden ABD Başkanı Richard Nixon tarafından çıkarılan bir af ile cezası 2 senelik ev hapsine çevrilmiştir.