Mustafa Kemal Atatürk’ün Ailesinin Durumu ve Okul Hayatı Nasıldır?

Tarih
*Mustafa Kemal’in anne ve baba tarafı balkan fetihleri sırasında Konya Karaman ‘dan getirilip Rumeliye yerleştirilen Türk menlere dayanır. *1839 doğumlu olan Ali Rıza Efendi’nin aile...
EMOJİLE

*Mustafa Kemal’in anne ve baba tarafı balkan fetihleri sırasında Konya Karaman ‘dan getirilip Rumeliye yerleştirilen Türk menlere dayanır.

*1839 doğumlu olan Ali Rıza Efendi’nin ailesi Manastır sınırları içindeki Kocacık Köyüne yerleşmişken Zübeyde Hanım’ın ailesi Sarıgöl Nahiyesi’ne yerleşmiş idi.

*Zübeyde Hanım’ın ailesi daha sonra Selanik yakınlarında ki Langaza Kasabasına yerleşmişlerdir.

*1857 doğumlu olan Zübeyde Hanım, Ali Rıza Efendi ile 1871 yılında evlendi.

*Mustafa Kemal 1881 yılında Selanik’te doğdu.

*Ali Rıza Efendi daha önceleri Milis Subaylığı, vergi memurluğu yapmıştır. Ali Rıza Efendi o sıralarda ticaret ile uğraşıyordu.

*Mustafa Kemal eğitim yaşına gelince önce annesinin isteği üzerine mahalle mektebine gitmiş daha sonra babasının istediği batılı tarzda eğitim vere Şemsi Efendi okuluna gitmiştir.

*Mustafa Kemal’in bu okula başlamasından kısa bir süre sonra babası vefat etti.

*Zübeyde Hanım çocuklarını da alarak abisinin bulunduğu Langazaya gitti ise de çocuklarının eğitimden geri kalmaması için aile Selanik’e geri döndü.

 

*Mustafa Kemal Selanik’te mülkiye rüştiyesine devam ettiyse de bir süre sonra bu okuldan ayrılarak Selanik Askeri Rüştiyesine gitti. (1893)

*Burayı bitiren Mustafa Kemal sırası ile Manastır Askeri İdadisi (1996), İstanbul Harp Okulu (1899) ve İstanbul Harp Akademisine (1902) girdi.

*1905 yılında İstanbul Harp Akademisini başarı ile bitiren Mustafa Kemal ön yüzbaşı olarak Şam’da bulunan 5.Ordu’ya gönderildi.

(Abid Yaşaroğlu Hocanın Ders Notlarından)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme