‘Mart dokuzu’ unutuldu

Tarih
Trakya’da, insanların yanlarına yiyeceklerini alarak yeşil alanlarda bir araya gelmeleri geleneği olan “Mart dokuzu“, unutulan kültür değerleri arasında yerini aldı. Bölgede “K...
EMOJİLE

Trakya’da, insanların yanlarına yiyeceklerini alarak yeşil alanlarda bir araya gelmeleri geleneği olan “Mart dokuzu“, unutulan kültür değerleri arasında yerini aldı.

Bölgede “Kültür çınarı” olarak anılan 87 yaşındaki kültür araştırmacısı ve yazar Nazif Karaçam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trakya‘dan Anadolu’ya yayılan “Mart dokuzu” geleneğinin kaynağında da unutulduğunu söyledi.

“Gelenekler değişen zamana uymalı”

MÖ 6. yüzyıla dayanan, 50-60 yıl öncesine kadar devam eden kutlamaların zamana yenildiğini ifade eden Karaçam, geçmişte insanların Kaynarca’ya giderek bu geleneği yaşattığını dile getirdi.

Karaçam, geleneklerin değişen zamana uyması gerektiğini vurgulayarak, “Özelliği kalmadıysa, günümüze uyum sağlayamıyorsa o gelenek kaybolur. Bu da kaybolmakta olan tarihe mal olmuş bir gelenek. Eskiden ‘Mart dokuzu’nda, nevruzda insanlar kırlara açılıyordu ama şimdi böyle bir şey kalmadı. Önceden poğaçalar yaparak, yumurta kaynatarak gelenek kutlanırmış artık bunların hiçbiri yok. O zamanlarda kutlama yapılan alanda yeşillikler vardı şimdi ise apartmanlar var. Kırlara açılma da kayboldu.” diye konuştu.

“Bu gelenek yaşatılamıyor”

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürü Necmi Asan da “Mart dokuzu” geleneğinin yaşatılamadığını söyledi.

“Mart dokuzu”nun 21 Mart’tan sonra kutlandığını ve bundan sonra bölgede havaların iyileşeceğinin düşünüldüğünü dile getiren Asan, “Vatandaşlar, ikindi ile akşam saatleri arasında kutlamaların yapılacağı il merkezindeki Çamlık bölgesinde kurabiye, poğaça ve diğer yiyeceklerini yanlarına alarak toplanıyordu. Bu gelenek artık unutuldu.” diye konuştu.

Asan, geçmiş dönemde, piknik alanlarında bir araya gelen çocukların uçurtma uçurduklarını, genç kızların ip atladığını, istop, körebe, ip çekme, yakar topu gibi oyunlar oynandığını da anlattı.

“Mart dokuzunu dört gözle beklerdik”

Vatandaşlardan 85 yaşındaki Emine Özeklioğlu ise “Mart dokuzu” gibi gelenekleri özlediklerini söyledi.

“Mart dokuzu” geldiğinde börekler, çörekler yapılarak komşular, eş dost ve akrabalar ile pikniğe gidildiğini ifade eden Özeklioğlu, o günlerin ayrı bir güzelliği olduğunu vurguladı.

“Mart dokuzu” ile ilgili birçok anısının olduğunu dile getiren Özeklioğlu, “Mart dokuzunu dört gözle beklerdik. O gün piknik yapardık doyasıya eğlenirdik. Artık günümüzde böyle eğlenceler kalmadı. Bu eğlencelerin yerini teknoloji almış durumda. Keşke o günler geri gelse. Bu tür gelenekleri kelimelerle anlatmak gerçekten çok zor. Keşke herkes o günleri bizler gibi yaşayabilse.” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme