Lâl Sergisi Ovooart’ta Açılıyor  

Tarih
Leyla Sabah Lâl Resim Sergisi Açılış: 25 Kasım Cumartesi Saat:14.00 – 19.00 Sergi Tarihi: 25 Kasım – 13 Aralık 2023 Yer: Ovooart Meşrutiyet Mah. Sair Nigar Sok. No: 65 Da: 67 Şişli/ İstanbul   &n...
EMOJİLE

Leyla Sabah Lâl Resim Sergisi

Açılış: 25 Kasım Cumartesi Saat:14.00 – 19.00

Sergi Tarihi: 25 Kasım – 13 Aralık 2023

Yer: Ovooart Meşrutiyet Mah. Sair Nigar Sok. No: 65 Da: 67 Şişli/ İstanbul

 

 

Lâl Olmaya Hazırsanız.

 

Ressam Leyla Sabah (okulda öğretilen) resim yapmadı, Yazar Leyla Sabah (kendisine öğretilenlerden) kitap yazmadı, Hoca Leyla Sabah (müfredata ilişkili) ders vermedi. O Leyla Sabah’ı özgürce kendi varoluşunu bir akış olarak yaşadı ve bütün bunlar oldu.

 

Herkesin bildiğinden ve kendisine öğretilenlerden uzak durdu, çoğu zaman kendi bildiğini de dahil etti bu uzak duruşa. İçindeki derinlikte bilmediklerine odaklandı. O sadece kendi oluşunun akışına bıraktı kendini. Bu akış onu o daha önce yapılmamış, daha önce söylenmemiş, daha önce deneyimlenmemiş olan yeniyle buluşturdu. Bu bazen tuvallere yansıdı resim oldu, bazen kelimelere yansıdı metin oldu ve bazen öğrencilerine yansıdı ders oldu. İşte Leyla ile buluşmak benim için bildiğimiz her şeye yapancı, daha önce görmediğimiz, okumadığımız ve deneyimlemediğimiz yeni bir dünyayı kedimize ekleme potansiyelini içinde barındıran bir imkân demek.

 

Yukarıdaki düşünceler benim küratör olarak neredeyse çeyrek asır önce kendim için açtım dediğim bir Leyla Sabah kişisel serginde içimden geçenler. Ve Leyla Sabah bunca yıldır durmadan değişerek aynı kişi olmayı sürdürüyor ve benim içimden aynı şeyler geçiyor. Kendiniz olursanız, salona girerken ezberlerinizi dışarıda bırakabilirseniz Lâl Sergisi dilinizi lâl ederek yüksek sesle konuşur sizinle, içinizdeki bilmediklerinizi lâl taşı renginde, enerjisinde ve netliğinde duyurabilir siniz.

 

Rainer Maria Rilke yüzyıl önce “Sanat Üstüne” kitabında “İnsan yeter ki kendi varlığının derinliklerine dikkatle kulak verip henüz o dile getirilmemişin, kendisi ile başlayan yeninin sesini işitebilsin.” Derken Leyla gibi sanatçıları anlatmış bence.

 

Ben sizi kendiniz için tüm bu gerekçelerle Leyla Sabah’ın Lâl Sergisine davet ediyorum.

 

Küratör Mehmet Lütfi Şen

 

Leyla Sabah Kısa Özgeçmiş

L. Sabah, 1994 yılında Mimar Sinan Resim bölümüne girmiştir. Ressam, öğretmen, gezgin deneyimlerinin yanında yıllardır “Resimle İçgelişim” paylaşımları sunmaktadır. Bu paylaşımlar online olarak devam ediyor. ‘Karalama Hazzı’ ve ‘Kolektif Resim’ etkinlikleri oluşturmaktadır. Yurt içi yurt dışı sergi ve bienallere kabul edilmiştir. “Güzelliğin Çoğaltılması” grubunun aktif elamanıdır. AYKUŞU, AŞK-İ-KAR, RESİMLE İÇGELİŞİM ve

GÜZEL-İZ isimli kitapların yazarıdır.

Bursaarena.com internet gazetesinde ve birçok dergide makaleler yazmaktadır.

“Sanatçı, yakaladığı güzelliğe yakalanmayan kişidir.”

 

 

Etkinlikler için instagram hesabını takip edebilirsiniz.

 

https://www.instagram.com/mehmetlutfisen/

 

 

 

*Sanathane Kültür Platformu’dan gönderilen bu ve benzeri kültür amaçlı mailler almak istemiyorsanız lütfen “istemiyorum” yazıp yanıtlayın.