Akdeniz Diyetinin Demans Ve Alzheimer’e Etkisi

Tarih
Demans ve Alzaymırı önlemede Akdeniz diyeti faydalıdır.   Demans, hafızayı olumsuz etkileyen bir grup semptomdur. Alzaymır ise zihinsel performansı çok etkileyen ağır bir hastalıktır. Bu hastalık...
EMOJİLE

Demans ve Alzaymırı önlemede Akdeniz diyeti faydalıdır.

 

Demans, hafızayı olumsuz etkileyen bir grup semptomdur. Alzaymır ise zihinsel performansı çok etkileyen ağır bir hastalıktır. Bu hastalık yavaş yavaş hafızanın ve beyin fonksiyonlarının bozulması şeklinde ortaya çıkmaktadır.

 

Bu hastalıkların oluşma riskini en aza indirmede, deniz balığı, omega üç yağları bakımından zengin gıdalar, kuruyemiş, sızma zeytinyağı, meyve ve sebze içeren diyet çok önemlidir.

 

Bilimsel kanıtlar, sebze ve meyve oranı yüksek bir diyetin ve düşük kırmızı et ve şekerin demans riskini azaltabileceğini göstermektedir.

 

Amerikan Nöroloji Akademisi’nin tıp dergisi Neurology’de yayınlanan bir araştırma, Akdeniz tarzı bir diyetin beyinde bunama ile ilişkili protein birikimini ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Araştırmada doymamış yağ, balık, meyve ve sebzelerden zengin buna karşılık, süt ürünleri, kırmızı et ve rafine şekerden fakir bir diyetle beslenenlerin hafıza testlerinde daha iyi performans gösterdikleri bulunmuştur.

 

Ayrıca bu şekilde beslenenler, Alzheimer hastalığı ve bunama ile ilişkili daha az semptom göstermişlerdir.

….

Zihinsel performans problemi olanların katı yağ ve şekerden uzak durmaları sebze ve meyve ağırlıklı akdeniz diyeti uygulamaları faydalıdır.