A.B.D. Kuruluşu ve Fransız İhtilali

Tarih
1.ABD NİN KURULMASI:AMERİKA KITASININ 1492 YILINDA İSPANYOLLAR PORTEKİZLİLER FRASNIZLAR İNGİLİZLER BU KITAYA GELEREK KOLONİLER KURDULAR. KOLONİLERİN YÖNETİMİ İNGİLİZ KRALININ ATADIĞI VALİLERE VERİLDİ....
EMOJİLE

1.ABD NİN KURULMASI:AMERİKA KITASININ 1492 YILINDA İSPANYOLLAR PORTEKİZLİLER FRASNIZLAR İNGİLİZLER BU KITAYA GELEREK KOLONİLER KURDULAR. KOLONİLERİN YÖNETİMİ İNGİLİZ KRALININ ATADIĞI VALİLERE VERİLDİ.İNGİLTERENİN İSTEDİĞİ VERGİLERİ VERMEK İSTEMEYEN KOLONİLER, İNGİLİZ MALLARINI DENİZE DÖKTÜLER.

KOLONİ TEMSİLCİLERİ KOLONİLER İNGİLTEREYE SAVAŞ İLAN ETTİLER.ORDUNUN KOMUTANLIĞI NA CORC VAŞİNGTIN GETİRİLDİ. (1776) İNGİLTEREYE KARŞI SAVAŞ SONUNDA AMERİKAN KOLONİLER GALİP GELDİ.İNGİLTERE 1783 YILINDA VERSAY ANTLAŞMASIYLA AMERİKAN KOLONİLERİNİN BAĞIMSIZLIĞINI TANIDI.

2.FRANSIZ İHTİLALİ:

A.NEDENLER: FRANSA İHTİLAL ÖNCESİ MUTLAKİYETLE YÖNETİLİYORDU.KRAL MUTLAKİYETİN NUFÜSÜN ÇOĞUNLUĞUU OLUŞTURAN BURJUVA VE KÖYLÜ SINIFINA KARŞI BİR SORUMLULUK HİSSETMİYOR,ÜLKEYİ SAYICA AZ SOYLULAR VE RUHBAN SINIFINA DAYANARAK YÖNETİYORDU.EKONOMİK GÜCÜ ELİNDE BULUNDURAN TİCARETLE UĞRAŞAN BURJUVA LARIN VE ÜRETİMİ SAĞLAYAN YÖNETİME KATILMA HAKLARI YOKTU. FRANSANIN 7 YIL SAVAŞLARINDAN YENİLGİYLE ÇIKIŞININ VE AMERİKAN BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNE VERİLEN DESTEĞİN EKONOMİK FATURASI HALKA AĞIR VERGİ OALRAK YANSITILIYORDU.İNGLİTERE VE ABD DE DEMOKRASİ YOLUNDAKİ GELİŞMELER FRASNIZ HALKINI ETKİLEMİŞTİ.

B.İHTİLALİN BAŞLMASI GENİŞLEMESİ: FRANSA KRALI EKONOMİK DURUMUN DÜZELTİLMESİ AMACIYLA ETA JENERÖ CELİSİN TOPLADI.ANCAK TOPLANTIDA ANLAŞMAZLIK ÇIKINCA KRAL MECLİSİ KAPATTI.HALK BU OLAY SONUNDA İSYAN EDEREK 14 TEMMUZ 1789 DA BASTİL HAPİSHANESİNİ ELE GEÇİRDİ VE BURADAKİ TUTUKLULARI SERBEST BIRAKTI.HALK TEMSİLCİLERİ YENİ BİR ANAYASA YAPMA HAZIRLIKLARI İÇİN KURUCU MECLİS OLUŞTURDULAR.KRAL BU GELİŞMELERİ KABUL ETMEDİĞİ İÇİN YAKALANARAK İDAM EDİLDİ.FRANSIZ İHTİLALİ 1804 YILINA KADAR SÜRDÜ.

  1. FRANSIZ İH.SONUÇLARI:

-MİLLİYETÇİLİK KAVRAMLARI TÜM DÜNYADA YAYGINLAŞTI -MİLLİYETÇİLİK AKIMININ ETKİSİYLE ÇOK ULUSLU DEVLETLERDE BAĞIMSIZLIK HAREKETLERİ SONUCU İMPARATORLUKLAR YIKILDI,YERİNE MİLLİ DEVLETLER KURULDU.

-FRANSIZ İHTİLALİ YAKIN ÇAĞIN BAŞLANGICI OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR.

Abid Yaşaroğlu Hocanın Ders Notlarından…