Ve Söz Direnişçilerde

Kitap
Haber: Taner Altun İlk kitabı “Cennete Otostop” büyük ilgi gören Gazeteci-Yazar Adem Özköse şimdi de dünyanın en ünlü direniş liderleriyle yaptığı görüşmeleri bir kitapta topladı. “S...
EMOJİLE

Haber: Taner Altun

İlk kitabı “Cennete Otostop” büyük ilgi gören Gazeteci-Yazar Adem Özköse şimdi de dünyanın en ünlü direniş liderleriyle yaptığı görüşmeleri bir kitapta topladı. “Söz Direnişçilerde” ismi verilen ve Pınar Yayınları’ndan çıkan kitap Filistin’den, Afganistan’a, Patani’den Çeçenistan’a, Moro’dan Lübnan’a kadar birçok bölgeden ünlü direnişçi ile yapılan görüşmeleri içeriyor. Yazar kitapta ünlü direnişçilerin hayatları ile ilgili bilinmeyenleri ve kendi kişisel gözlemlerini de anlatıyor.

Bir gazetecilik başarısı

Kitabın önsözünde de ifade edildiği gibi Özköse bu kitabı hazırlamak için kimi zaman kılık değiştirmiş, kimi zaman sınırlarda para karşılığında kaçakçılarla anlaşmış. Çatışmaların ortasında kalmış, peşindeki istihbarat ajanlarını atlatmaya çalışmış, hatta gözaltına alınıp sorgulanmış. Kitap bu yönüyle gerçek bir gazetecilik başarısı…  Savaş bölgelerinde muhabirlik yaparken insanoğlunun tarihin en etkili dezanformatik kuşatmalarından biriyle karşı karşıya olduğunu fark ettiğini ifade eden Özköse,  bu kitap vasıtasıyla direnişçilere, devrimcilere, muhaliflere karşı olan medya kuşatmasını da kırmaya çalışmış. Kitabı okuyan biri olarak, yazarın bu konuda da son derece başarılı olduğunu düşünüyorum.

Direniş mi terör mü?

Direniş bölgelerinden resimlerin de kullanıldığı kitap ayrıca direniş ile terör arasındaki ince farkı da gözler önüne seriyor. Yazar kitabın girişinde bu konu ile şunları söylüyor: “ Vatanları işgal altında olan, özgürlükleri ellerinden alınan, inançları ve yaşam tarzları tehdit edilen, hatta zorla değiştirilmeye çalışılan insanların direnmelerini, mücadele etmelerini son derece doğal bir hak olarak görüyorum. Fakat her şeyin fululaştığı, birbirine karıştığı bu çağda, direnişin yöntem ve metotlarının her zamankinden daha fazla tartışılması gerektiğini düşünüyorum.”
 
Kitaptan bazı başlıklar:

-Molla Dadullah’ın Afganistan’ı
-Halid Meşal ve Mavi Marmara
-Hapishanelerin Eskitemediği Direnişçi
-Bir Annenin En Zor Vedası
-Çeçen Çocuklar Sivil Değil mi?
-Veziri Savaşçılar ve Taliban
-Profesyonel Militan Çakal Carlos
-Bush’a Ayakkabı Fırlatan Gazeteci
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme