Türkiye yeniden İslamlaşma sürecine girdi

Kitap
Türkiye’nin ‘yeniden İslâmlaşma’ sürecini ele alan çeşitli röportajlardan oluşan Zamanın Tanıkları isimli çalışma okuyucuyla buluştu. Emeti Saruhan’ın kaleme aldığı kitap, Risale-i Nur talebeler...
EMOJİLE

Türkiye’nin ‘yeniden İslâmlaşma’ sürecini ele alan çeşitli röportajlardan oluşan Zamanın Tanıkları isimli çalışma okuyucuyla buluştu. Emeti Saruhan’ın kaleme aldığı kitap, Risale-i Nur talebeleri, İmam Hatip Okulları, mekânlar, İslâmî kaynaklar, tercümeler, tasavvuf, yayın dünyası, sinema, dergiler, edebiyat gibi konularda müslümanların yaşadığı sorunları dönemin tanıkları aracılığıyla bizlere ulaştırıyor.

Kitapta, Türkiye’de ‘yeniden İslamlaşma’ sürecinin düşünce boyutunda yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri üzerine çalışan kişilerle yapılan röportajlar yer alıyor. 1950’li yıllarda başlayan ‘yeniden İslamlaşma’ sürecinde müslümanların karşı karşıya kaldığı; Türkçe ezan, başörtüsü, İmam Hatip Okulları gibi belirgin sorunların yanı sıra İslami hayat tarzının nasıl diri tutulmaya çalışıldığı inceleniyor. Yazar bu çalışmayı kitaplaştırma sürecinin geçmişe vefa duygusuyla ortaya çıktığını, röportajları yayınlarken okurlardan da olumlu dönüşler aldığını belirtiyor.

ÖNEMLİ BİR KAYNAK OLABİLİR

Röportaj yapılan isimlerden bazıları şöyle; Ayşe Hümeyra Ökten, Fırıncı Mehmet, Hekimoğlu İsmail, Hayreddin Karaman, Kemal Kelleci, İsmail Kazdal, Üstün İnanç, Süleyman Uludağ, Şule Yüksel Şenler, Rasim Özdenören, Atasoy Müftüoğlu, İhsan Süreyya Sırma, Yılmaz Yalçıner, Bekir Karlığa, Metin Önal Mengüşoğlu, Hasan Aycın. Döneminin tanıklarının tecrübelerine yakından bakıldığında bugün hala devam eden sorunların daha net anlaşılıyor.

Bu anlamda Zamanın Tanıkları, Türkiye’nin ‘yeniden İslâmlaşma’ sürecinin farklı ‘cemaat’, grup ve yapılar açısından nasıl bir süreç olduğunun anlaşılabilmesi için bir kaynak olma potansiyeli taşıyor. Kitap, hem bir hafıza hem de günümüz için geçerliliğini koruyan soruları yeniden önümüze sermesi bakımından değerli.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme