Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türkçe polisiye kitapları

Kitap
-13. ODA Çağının en önemli polisiye yazarlarından biri olan Edgar Wallace’ın beş kitaptan oluşan J.G.Reeder dizisinin ilk kitabı 13.ODA, ilk kez okurlarla buluşuyor. “Bu tür adamların kalbinde soğuk b...
EMOJİLE

-13. ODA

Çağının en önemli polisiye yazarlarından biri olan Edgar Wallace’ın beş kitaptan oluşan J.G.Reeder dizisinin ilk kitabı 13.ODA, ilk kez okurlarla buluşuyor.
“Bu tür adamların kalbinde soğuk bir canavar vardır. Johnny bu canavarı hep cansız, kapaksız gözleri ve ağzı düz bir yarıktan ibaret şekilde canlandırmıştı kafasında. Bu canavarı yüzlerce belirsiz, şekilsiz yüzün arasından kendine bakarken görmüş, se­sini duymuş, hatırlarken bile titrediği olaylarda açığa çıkan nef­retine şahit olmuştu. O canavarın bir parçası ruhuna işlemişti.” (Kitaptan)

13.Oda, Edgar Wallace, Çeviri: Seda Çıngay, 202 Sayfa, 15,00 TL

-ŞEYTAN HADİYE  

“Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türkçede Polisiye” dizisinin 7.kitabı olarak yayınlandı.

Şeytan Hadiye, Londra’da kopan bu müthiş velveleye kendi hususu ikametgahından gülerek şahit oluyor ve polisin düştüğü bu mağlubiyetten derin bir zevk duyuyordu. Müteaddid [birçok] vakalardan muzaffer çıkmak suretiyle İngiliz polisini her sahada mağlup ettiğinden emin bulunuyordu. Hakkındaki takibatın çok şiddetli olduğunu görerek sadece dudak bükmekle iktifa ediyor­du.

 “Üç gayretli araştırmacı akademisyen Seval Şahin, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk, Tübitak’a sundukları ve onaylattıkları bir proje ile erken dönem Osmanlı-Türk polisiye eserlerini konu edinen bir çalışmayı sürdürmektedirler.

Bu çalışmanın meyvalarını çok heyecanla beklerken üzerinde çalışılan eserlerden bugünkü okurlarca hiç bilinmeyen bazı yapıtların Latin harfleriyle ilk defa yayınlanıp okuyuculara sunulması olanağının çıkmasını da sevinçle karşıladık.” (Kitaptan)

Şeytan Hadiye, Behlül Dânâ, 160 Sayfa,  Çeviri: Didem Ardalı Büyükarman, 14,00 TL

 

-KARTAL YUVASI

Yapıt hiçbir düzeltmeye gerek olmadan, orijinal haliyle ni­hayet 1959 yılında, Zuhal Madenci imzasıyla gün ışığına çıktığında, dönemin en çok okunan gazetesi Yeni Sabah’ta tefri­ka ediliyor ve epey yankı uyandırıyor. Her bakımdan büyük bir yeteneği haber veren bu romanın yirmi beş yaşında bir genç ka­dının kaleminden çıkmış olmasına bugün de şaşırmamak müm­kün değil.

“İçlerinden biri koynundan bir kese çıkartıp, içinden ömrüm­de görmediğim büyüklükte, gayet kıymetli bir zümrüt taş aldı. İlerleyip, zümrüdü Sultan’ın ayak bastığı yastığın üzerine bırak­tı. Hilafsız, bu taş iri bir yumurtadan daha büyüktü. Elçi geri geri gitti ve selis bir Türkçeyle: ‘Ey, Garb’ın en büyük Sultan’ı… Sana bu kıymetsiz hediyeyi Şark aleminin en kudretli sultanı olan Efendim, Sahib-i Âzâm…’” (Kitaptan)

Kartal Yuvası, Zuhal Kuyaş, 176 Sayfa, 12,00 TL

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme