Milli Kütüphane’den 350 bin eser çıktı!

Kitap
Türkiye’nin “milli belleği”, “milli hazinesi” olarak adlandırılan Milli Kütüphane’nin yıllarca kapalı kalmış depolarından kaderine terk edilmiş 350 binin üzerinde k...
EMOJİLE

Türkiye’nin “milli belleği”, “milli hazinesi” olarak adlandırılan Milli Kütüphane’nin yıllarca kapalı kalmış depolarından kaderine terk edilmiş 350 binin üzerinde kitap çıktı. Eserler arasında ilk Meclis’in gizli zabıtları, 450 yıllık el yazmaları ile içinde 40 bin kitabın bulunduğu Türk Ocağı koleksiyonu, TBMM’nin kuruluşundan 1950 yılına kadar 30 yıl milletvekilliği yapmış din ve siyaset adamı Mustafa Fehmi Gerçeker ile oğlu Tevfik Gerçeker’in günlükleri bulunuyor. Ayrıca çok sayıda Ermenice, Sırpça, Farsça eser de yıllar önce depolara atılan kitaplar arasında yer alıyor. Yıllarca kimse uğramadığı için kapıları örümcek ağı bağlayan 4 depo, geçtiğimiz ay Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in “açılmadık kapı, girilmedik yer kalmasın” talimatı ile gün yüzüne çıktı. Edinilen bilgiye göre, çürümeye terk edilen binlerce eserin bulunduğu depolarla ilgili ihmalin ortaya çıkması Milli Kütüphane’de yaşanan görevden almaların da en önemli nedenlerinden oldu. Bakan Çelik de depoların açılmasıyla başlayan süreçle ilgili daha önce “Milli Kütüphane milli kültürün kalesidir. Orayı etraflıca ele alınca bu gerçekler açığa çıktı” demişti. 
BÜYÜK ONARIM BAŞLADI 
Bakan Çelik’in talimatıyla belli bir oranda temizlendikten sonra gün yüzüne çıkan depoların kapıları basın mensuplarına ilk kez açıldı. Eserler için iki ayrı komisyon kurulduğunu ve eleman takviyesi yapıldığını belirten Milli Kütüphane Başkanı Zülfi Toman, büyük bir onarım sürecine girdiklerini söyledi. 
DEMİRBAŞLAR BİLE KADERİNE TERK EDİLMİŞ
Milli Kütüphane Başkanı Zülfi Toman (üstte), depolarda sadece kitapların değil jelatinleriyle duran merdivenler ve binlerce kullanılmamış rafın da bulunduğunu kaydetti. Kütüphane yönetimi, yıllarca depolardaki rafların varlığından habersiz, yeni demirbaş alımına gitmiş. 
ATATÜRK BELGELİĞİ ÖNE TAŞINACAK
Milli Kütüphane’nin en saklı kalan bölümlerinden biri Atatürk Belgeliği. Atatürk ile ilgili yüzlerce belgenin, makalenin saklandığı kitaplıktaki dosyalardan bazıları nem ve su aldığı için tahrip olmuş. Atatürk Belgeliği, 2014’ün ilk aylarında kütüphanenin en merkezi konumuna taşınacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme