Mehmet Akif Ersoy için ilk roman: Mısır Apartmanı

Kitap
Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan ilk roman olan ‘Mısır Apartmanı’ Mehmet Akif Ersoy’un varoluş kervanındaki yerini işaret ediyor. Şairliği reddeden büyük şair, kalbindeki ...
EMOJİLE

Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan ilk roman olan ‘Mısır Apartmanı’ Mehmet Akif Ersoy’un varoluş kervanındaki yerini işaret ediyor. Şairliği reddeden büyük şair, kalbindeki derin hüzne rağmen muhteşem dizeleriyle tebessüm ediyor okuruna. Neşe ve hüzün arasında gidip gelen hayatının sayfalara nakşedildiği kitapta, Allah’ın kendine yakın kullarını ağır sınavlara tabii tuttuğuna bir kez daha şahit oluyoruz. Akif’in yandıkça pişenler, çile kabında erenlerin yolundan geçen hayat hikâyesinin anlatıldığı roman akıcı bir dille kaleme alınmış.

Dünya tasasından geçmiş bir Sofi’nin nazarı var Mısır Apartmanı’nda. Yalnızca Allah’a kulluk için yaşamış o dev şairi, maddeden hicret edenler anlayabilir ve anlatabilirler. Dünyaya mana penceresinden bakanlar görürler ancak ondaki gönül zenginliğini. Abbas Halim Paşa’nın Mısır Apartmanı’nda mahzun bir hal ile son nefesini veren Mehmet Akif, Sevda Kıdeyş’in kaleminde Mısır Apartmanı’nda ışık ışık gözleriyle, dimdik ve vakur endamıyla aramıza dönüyor. Bu roman ile ölümsüz bir ruh ve vakur bir âşık olan Mehmet Akif yeniden can buluyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme