KUR’ANİ HAYAT’ın 42. sayısı çıktı!

Kitap
Hayatın vahiyle inşası çabalarına mütevazı bir katkı yapabilmek gayretiyle sekiz yıl önce yola çıkan Kur’ani Hayat dergisi 42. sayısını, insanlığın, özellikle ümmet-i Muhammed’in temel sorunlarına kay...
EMOJİLE

Hayatın vahiyle inşası çabalarına mütevazı bir katkı yapabilmek gayretiyle sekiz yıl önce yola çıkan Kur’ani Hayat dergisi 42. sayısını, insanlığın, özellikle ümmet-i Muhammed’in temel sorunlarına kaynaklık eden bir konuya Sünnetullah’a ayırdı. Yaz aylarına girerken yine dopdolu içeriğiyle sünnetullahı nasıl anlamamız gerektiğini, aynı kaynaktan gelen akıl ile vahyin nasıl mutabakat sağladığını irdeleyen yazılar bulacaksınız.

Allah’ın eşyaya ve hadisata koyduğu kanunları ne?

Derginin baş yazısında Mustafa İslâmoğlu hoca, tutarlılığı kendine ilke edinen Rabbimizin eşyaya ve hadisata koyduğu kanunları anlatıyor. Hüseyin Kerim Ece sünnetullahı ilk sözleşme ve fıtrat çerçevesinde ele alıyor. İbrahim Sarmış aklın ve vahyin birlikte insana rehberlik etmesinin önemi, Erol Çetin tarihin ve toplumun işleyen yasası olarak sünnetullahın değişmezliğini, Tûba Erdem Allah’ın ezeli ve ebedi yasası olarak sünnetullahı inceliyor. Işıl Cıngıllıoğlu sünnetullah-akıl-vahiy üçlüsü ekseninde yaptığı okumalarını paylaşıyor okurlarla. Muharrem Baykul ile birlikte gerçekleştirdikleri söyleşide ise biyolog Sinan Canan’a vahiy ile bilimin münasebetini, tabiatta sünnetullahın nasıl işlediğini soruyorlar.

Kadir kıymet gecesini nasıl anlamalı, tefekkür etmeli?

Fehmi Yağlı, kadir bereketini Kadr Sûresi bağlamında tefekkür ediyor. Haydar Öztürk medeniyetin akıl ve sünnetullahın uyumlu birlikteliğinden doğduğunu, Cevdet Işık ise sünnetullahın mümeyyiz akla nasıl rehberlik ettiğini anlatıyor. Bilgin Erdoğan indirilmiş dinin tefekkürü ve tahkiki öncelemesine rağmen uydurulmuş dinin cehaleti ve taklidi öncelemesini, Ayten Durmuş inançta sünnetullahın tevhid olduğunu ve çağdaş şirkin putlarını, İbrahim Sengir ise akıl ile vahyin muhteşem uyumunu detaylıca inceliyor  derginin bu sayısında. 

Kadir Canatan’ın Kehf Sûresi’ni ‘yalıtlanma ve korunma’ simgesi bağlamında yorumlayan yazısında Hasan Aycın’ın çizgisi iç kapak olarak sunuluyor. Mehmet Çakıl sünnetullahın hayatta nasıl tezahür ettiğine dikkat çekiyor, Recep Aykan ‘arş, taht ve kürsi’ kavramlarını analiz ediyor. Tarihin ve toplumun ilahi yasalar çerçevesinde nasıl cereyan ettiğini atmışbeş yıldır yazıları ve sohbetlerinde anlatan Üstat Cevdet Said’den kısa bir alıntı yapılmış bizler için.

Mustafa İslâmoğlu hocanın yeni çıkan Yaratılış ve Evrim adlı eserini fizikçi gözüyle Alptekin Yıldız, münekkid gözüyle Ali Koçak değerlendirmiş. Sünnetullah konulu 42. sayı Bünyamin Doğruer’in ‘onuncu köyün kapısında’ başlıklı şiiriyle noktalanıyor.

Derginin Temmuz 2008-Temmuz 2015 arasını kapsayan 42 sayının tamamını takım halinde temin etmek için merkez ofisiyle irtibata geçip sipariş vererek, sekiz yıllık birikimden sürekli istifade etme imkânı bulabilirsiniz. Her sayıda temel bir konuyu ele alan derginin tüm sayılarının pdf nüshalarına kolayca erişebilmek için www.kuranihayat.com adresinden elektronik nüsha aboneliğinizi de gerçekleştirebilir ya da merkez ofisinden tüm sayıların ve detaylı fihristin yüklendiği flaş disklerden temin edebilirsiniz. 

Dergiyi okuyarak, sevdiklerinize tavsiye ederek, yazı göndererek desteklerinizi sürdürebilirsiniz. İnsanların uydurduğu değil, Allah’ın indirdiği dini yaşamakla yükümlü olduğumuz hususunun ele alınacağı ve Eylül 2015 başında çıkacak olan 43. sayısında buluşma temennisi ve ümmetin sünnetullaha riayet ederek krizlerini çözüp insanlığa önder oluşunu hep birlikte görmek duası yenileniyor.

Ömrünüz ramazan, ahiretiniz bayram olsun.

www.kuranihayat.com   0212 531 30 30

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme