Ermenistan’dan Yaşar Kemal’e ödül

Kitap
Ermenistan Kültür Bakanlığı, yazar Yaşar Kemal’i “Narekalı Grigor” (Krikor Naregatzi) madalyasıyla ödüllendirecek. Kemal, Ermeni halkının kültürel mirasına yönelik derin saygı ve siv...
EMOJİLE

Ermenistan Kültür Bakanlığı, yazar Yaşar Kemal’i “Narekalı Grigor” (Krikor Naregatzi) madalyasıyla ödüllendirecek. Kemal, Ermeni halkının kültürel mirasına yönelik derin saygı ve sivil yüreklilik, adalet, özgürlük ve insan onuruna bağlılığı ve edebiyata katkıları vesilesiyle ödüllendiriliyor. Kemal, 1951’de hükümetin kararına rağmen Akdamar Kilisesi’nin imhasına karşı çıkmış ve yıkımı durdurmuştu. Ödül, Yaşar Kemal’e 4 Eylül 2013’te İstanbul’da verilecek. Törene Ermenistan Kültür Bakanlığı temsilcisi Seyranuhi Geghamyan ve Ermenistan Millet Meclisi üyesi Aragats Akhoyan’un katılması bekleniyor. 

YAŞAR KEMAL’DEN YENİ KİTAP: “TEK KANATLI BİR KUŞ”
Yaşar Kemal’in yeni romanı “Tek Kanatlı Bir Kuş” önümüzdeki hafta Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkıyor.

“Tek Kanatlı Bir Kuş”u ‘70’li yıllarda ‘uzun hikaye’ olarak yazan Yaşar Kemal, kitabı araya giren diğer kitapları nedeniyle bekletmiş, yayımlamamıştı. “Tek Kanatlı Bir Kuş” korku üstüne yazılmış, hem fantastik hem de gerçekçi öğeler içeren, güncelliğini korumuş farklı bir Yaşar Kemal romanı.

Yaşar Kemal’in son romanı “Bir Ada Hikayesi” dörtlemesi geçen yıl ekim ayında “Çıplak Deniz Çıplak Ada” ile tamamlanmıştı.  “Bir Ada Hikayesi” dörtlemesinin ilk kitabı “Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana” 1998’de, ikinci cilt “Karıncanın Su İçtiği” ve üçüncü cilt “Tan Yeri Horozları” 2002 yılında art arda basıldı.

“Bir Ada Hikâyesi” dörtlüsü, savaşlardan, kırımlardan, sürgünlerden arta kalan insanların, Yunanistan’a gönderilen Rumların boşalttığı bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarını konu alıyor.
Sabah-Milliyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme