e-kitap Pazarı Kızışıyor

Kitap
ABD‘nin dev yazılım ve donanım firmaları ile önde gelen yayıncılık markaları, her geçen gün büyüyen elektronik kitap (e-kitap) sektöründe pazarı ele geçirmek için kıyasıya rekabete başladı. Sekt...
EMOJİLE

ABD‘nin dev yazılım ve donanım firmaları ile önde gelen yayıncılık markaları, her geçen gün büyüyen elektronik kitap (e-kitap) sektöründe pazarı ele geçirmek için kıyasıya rekabete başladı.

Sektörde "kilit rol" oynadığı belirtilen "e-kitap okuyucusu" cihazlarda, firmalar kablosuz bağlantıyla kitapları okuyuculara yükleyen yeni nesil modellerini birbiri ardına piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

E-kitap okuyucusu "Kindle" ile bu alanda lider konumda bulunan Amazon, yıl sonuna kadar 1 milyon adetlik satışa ulaşmayı hedefliyor. Amazon, Kindle’ın yeni modelinde ülkenin en büyük cep telefonu markası AT&T ile ortaklığa girdiğini açıkladı. Buna göre, kullanıcılar, AT&T aracılığıyla kablosuz ağ ya da 3G sistemi üzerinden daha hızlı şekilde elektronik kitap satın alıp okuyucu cihazlarına yükleyebilecek.

Merkezi ABD’de bulunan kitap satış mağazası Barnes & Noble da ilk elektronik kitap okuyucusunun tanıtımını bu ay içinde yapacağını açıkladı. Mağazalarındaki elektronik kitap sayısının 700 bine ulaştığını belirten Barnes & Noble Başkanı William Lynch, Plastic Logic firmasıyla işbirliği yaparak e-kitap sektörüne girmelerinin ana nedeni olarak kitap tutkunlarının internet bağlantısı sayesinde herhangi bir yerden cihazlarına kitap indirebiliyor olmasını gösterdi.

ABD’de, Barnes & Noble’dan elektronik kitap alan müşteriler, Iphone ve Blackburry marka telefonlara e-kitap indirerek cep telefonu üzerinden okuyabiliyor.
Uzmanlar, Barnes & Noble‘ın kendi e-kitap okuyucularıyla sektöre girmesinin gelecekte bu alanın ne kadar büyüyeceğinin işaretlerinden biri olduğunu belirtti.

E-kitap okuyucusu sektörüne ilk adım atan firmalardan olan Sony de gelecek günlerde yeni modellerini piyasaya sürmeye hazırlandığını duyurdu.

Öte yandan ABD‘nin önde gelen teknoloji yazarlarından Adam Pennenberg’in kendi blogunda yer verdiği iddiaya göre, donanım firması Apple da 2010 yılında e-kitap sektörüne girmeye hazırlanıyor. Dokunmatik ekran telefonları Iphone ile cep telefonu pazarına hızlı giriş yapan Apple’ın tasarladığı yeni cihazın tamamen renkli ekrana sahip olacağı, kitap okuma dışında video izleme, internet ve e-posta okuma gibi özelliklerinin de bulunacağı iddia edildi.

Dijital arşivleme alanında rekabet en üst seviyede

Amerika‘da, elektronik kitap pazarında firmalar arasında yaşanan ilk rekabet, e-kitap okuyucusu cihazlardan önce dijital arşivleme üzerine başlamıştı.

Dijital arşivlerindeki elektronik kitap sayısı 10 milyonu aşan ve her geçen gün daha fazla kitap taratarak dijital ortama sokan Google, ittifak kuran diğer rakipleri Amazon, Microsoft ve Yahoo tarafından tekelleşmeye çalışmakla suçlanıyor.

Yazılım firması Microsoft ile Yahoo bu alanda Amazon‘un yanında yer aldıklarını açıklarken, Amazon’un dijital arşivindeki kitap sayısının 3 milyonu geçtiği kaydedildi.

Google ve Amazon’un ardından bu alana el atan Barnes & Noble‘ın e-kitap mağazasında 700 binden fazla kitap satışa sunuluyor. Barnes & Noble da sene sonunda arşivlerindeki dijital kitap sayısının 1 milyonu aşacağını açıkladı.

ABD‘de kablosuz bağlantı veya 3G sistemi üzerinden yüklenen ya da mağazalardan satın alınan elektronik kitapların büyük çoğunluğu, kağıt baskılarının altında fiyatlarla okuyucuya sunuluyor. Bu kitapların okunmasını sağlayan e-kitap okuyucusu cihazların fiyatları ise 150 ile 400 ABD Doları arasında değişiyor.