‘Çocuklar için naif, güzel hikayeler kurguladık’

Kitap
Abdullah Güner’in röportajı Üniversiteden iki arkadaş olan Esra Ağaoğlu ve Esra Kireçci’nin beraber hazırladığı “Macera Vagonu, Definedeki Sır, Gizemli İkizler”&nbs...
EMOJİLE

Abdullah Güner’in röportajı
Üniversiteden iki arkadaş olan Esra Ağaoğlu ve Esra Kireçci’nin beraber hazırladığı “Macera Vagonu, Definedeki Sır, Gizemli İkizler” Timaş Çocuk’un ilk defa yayınladığı Şimedifer Çocukları serisinden çıkan ilk üç kitabı… Kitapların yazılış öyküsü ise ilginç. Çünkü bu kitaplar çocuklar için yayınlanacak TV dizisi olarak düşünülerek senaryo olarak kaleme alınmış. Fakat gerçekleştirilemeyen bir dizi projesinin sonrasında Timaş Yayınları’nın da yardımıyla bu senaryo seri olarak yayınlanacak çocuk kitaplarına dönüştürülerek ilk üç kitabı bir arada yayınlandı.

İstanbul Kitap Fuarı’nda imza günü etkinliğine katılan yazar Esra Kireçci ile Şimendifer Çocukları serisinden çıkan çocuk kitapları üzerine konuştuk. 

“ETRAF SİHİRLİ, BÜYÜLÜ DİZİLER KAYNIYOR”

“Şimendifer Çocukları” adıyla seri halinde yayınlanan ilk üç kitabınız yayınlandı. Öncelikle bu kitapların ortaya çıkış hikayesini bize anlatır mısınız? Hangi temel kaygıyla bu kitaplar ortaya çıktı?

“Esra ile ikimiz de anneyiz. Çocuklarımız için izletebileceğimiz bir dizi ya da çizgi film olmaması fikrinden yola çıktık. Çünkü etraf sihirli büyülü diziler kaynıyordu. Aslında bu kitaplar ilk önce senaryo olarak yazıldı TV dizisi olmak için.  Fakat o dönemde o şekilde değerlendiremedik. Ve daha sonra bunları kitaba dönüştürelim diye düşündük. Timaş Yayınları’nın yardımıyla böyle bir seriye dönüştü. Ve yayınevi ilk üçünü bir arada bastı.

“HERKESİN KENDİNE ÖZGÜ BİR YETENEĞİ VE BUNU KEŞFETMESİ GEREKTİĞİNİN ALTINI ÇİZİYORUZ”

“Macera Vagonu”,  “Definedeki Sır”, “Gizemli İkizler” kitaplarında neler anlatıyorsunuz? Her bir kitabın konusunu kısaca bize anlatır mısınız?

Seri, küçük bir kasabada yaşayan 6 iyi arkadaşın tamamen kendi bilgi ve becerileriyle, akıllarını kullanarak çözdükleri ufak tefek maceralarla ilgili… Biz bu kitaplarla dürüstlüğün, arkadaşlığın çok temel değerler olduğunu anlatmaya ve hatırlatmaya çalışıyoruz. Herkesin kendine özgü bir yeteneğinin olduğunu ve bunu keşfetmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Çocuklar için naif,  güzel hikayeler kurguladık. Umarım beğenirler.

Kitaplarınız kaç yaş aralığındaki çocuklara hitap ediyor?

Serimiz 3, 4 ve 5. sınıf öğrencilerine hitap ediyor. 

“ÇOCUKLARIMIZA OKUYARAK ROL MODEL OLABİLİRİZ”

Çocuklara yönelik yayınlanan kitapların TV, bilgisayar ya da diğer iletişim araçları kadar cazip, çekici ve eğlendirici olmadığını gözlemliyoruz. Çocuk kitaplarıyla çocukların bağını nasıl arttırabiliriz?  

Çocukların ne istediklerini ya da neden etkilenebileceklerini anlamak gerekiyor.  Bu yüzden yayınevleri de artık çok farklı araçlar kullanıyor, e-kitap ya da interaktif kitaplar gibi. Çocukların kitapları daha çok sevmesini çok küçük yaşta ellerine yaşlarına uygun kitaplar vererek ve onlara rol model olarak yani okuyarak sağlayabiliriz. 

Şimendifer Çocukları serisini ileride çizgi film ya da dizi olarak izleyebilecek miyiz?

Şimendifer Çocukları serisi aslında çocuk dizisi olarak yazılmıştı. Yani senaryosu da hala elimizde. Dizi ya da çizgi film olarak değerlendirilmesi elbette ki bizi mutlu eder.

On5yirmi5

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme