‘Büyük Uyku’ Polisiye Cepte serisiyle geliyor.

Kitap
Everest Yayınları Raymond Chandler kitaplarını Ahmet Ümit’in editörlüğünde ‘Polisiye Cepte’ dizisiyle okurlarına sunuyor. İlk kitap; kült bir eser, ‘Büyük Uyku’… Ph...
EMOJİLE

Everest Yayınları Raymond Chandler kitaplarını Ahmet Ümit’in editörlüğünde ‘Polisiye Cepte’ dizisiyle okurlarına sunuyor. İlk kitap; kült bir eser, ‘Büyük Uyku’…

Philip Marlowe, General Sternwood tarafından Geiger adındaki bir şantajcıdan kurtulmakla görevlendirir. Geiger görünüşte ender kitaplar satan bir kitapçının sahibidir. Marlowe Geiger’i evine kadar takip eder, dışarıda arabada beklerken içerden silah sesleri gelir. Eve girdiğinde Geiger’i ölü bulur. Yanında da General’in küçük kızı Carmen vardır, çırılçıplaktır ve uyuşturucu almıştır. Bundan sonra da işler hızla çığrından çıkar.

“Büyük Uyku”da okurlar, Raymond Chandler’ın ölümsüz karakteri Philip Marlowe’la tanışıyor. İlk kez 1939 yılında yayımlanan bu kült eser, Fatih Özgüven’in yetkin çevirisiyle tam bir edebiyat şölenine dönüşüyor.

RAYMOND THORNTON CHANDLER

1888’de Chicago’da doğdu. Babasının kendilerini terk etmesi üzerine 1900 yılında İrlandalı annesiyle birlikte İngiltere’ye taşındı. Onlara, başarılı bir avukat olan dayısı baktı. Üniversiteye gitmek yerine Paris ve Münih’te vakit geçirmeyi tercih etti. 1907 yılında İngiliz vatandaşı oldu. İlk şiiri de bu dönemde yayımlandı. 1912’de dayısından borç alarak Amerika’ya döndü; bir yıl sonra annesiyle Los Angeles’a yerleşti. Birinci Dünya Savaşı’nda gönüllü olarak Kanada ordusuna katıldı. Dönüşünde kendisinden on sekiz yaş büyük ve evli olan Cissy Pascal’la ilişkiye girdi. Pascal eşinden boşandı ama Florence Chandler evliliklerini onaylamadığı için Chandler ile Pascal ancak 1924’te, onun ölümünden sonra evlendiler. 1933’te ekonomik sebeplerden pulp öykü denemelerine girişti ve Blackmailers Don’t Shoot adlı ilk polisiye öyküsü Black Mask dergisinde yayımlandı. Bunu 1939’da, unutulmaz karakteri Philip Marlowe’u ilk defa tanıttığı romanı Büyük Uyku izledi. 1943’te Hollywood’a gidip senarist olarak çalışmaya başladı. Billy Wilder’ın Çifte Tazminat, Alfred Hitchcock’un Trendeki Yabancılar filmlerinin senaryolarını yazdı. Bu sırada Büyük Uyku Howard Hawks yönetmenliğinde, Humphrey Bogart ve Lauren Bacall’la filme çekildi. Cissy Chandler’ın 1954’teki ölümünden sonra yazar intihara teşebbüs etti. Bunu uzun ve acı dolu tedavi dönemleri izledi. Raymond Chandler, son romanı Playback 1958’de yayımlandıktan bir yıl sonra La Jolla, California’daki evinde öldü.

on5yirmi5.com