Ayraç Dergisi 76. Sayı Yine Dopdolu

Kitap
Bu sayıda Editörümüz Ömer Faruk; Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Sabah Gazetesi köşe yazarı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’la okumak, yazmak, sahaflara düşmüş imzalı kitaplar ve meşhu...
EMOJİLE

Bu sayıda Editörümüz Ömer Faruk; Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Sabah Gazetesi köşe yazarı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’la okumak, yazmak, sahaflara düşmüş imzalı kitaplar ve meşhur kütüphanesi üzerine; muhafazakârlık, modernleşme, fotoğraf sanatı ve küratörlüğünü yaptığı sergiye dair kaçırılmayacak güzellikte bir söyleşi gerçeklerştirdi.

Söyleşide “Okumak nedir? Bu ihtiyaç neden doğuyor?”  Sualine: “Okumak aslında insanın kendisine bir cevap aramasıdır. Bir çare üretme aracıdır okumak.” 

“Bir kitap nasıl okunmalı?” Sorusuna verdiği cevep ise oldukça dikkat çekiyor:“Birkaç okuma vardır. Bir tanesi roman okumak… Gençliğimde felsefi roman çok sevdiğim için onları da altını çizerek okurdum. Ama romanları hiçbir zaman masa başında okumadım. Kütüphanelerde okumak zorunda kaldığım birkaç tanesi hariç… Ama romanları hayatım boyunca bir yere uzanarak okudum. Düşünce kitaplarının da binde birini bile bir yere uzanarak okumadım. Onları da daima masa başında çizerek okudum.” Şeklinde yanıtlıyor.

Bu sayıda yine Ayşegül Uyar ve  Gülnaz Eliaçık’ın  Öykücü Nilgün Bıyıklı ile yaptığı röportajı okurken  ayrı bir dünyanın pencerelerini aralıyacaksınız.

Röportajda “Öykü ve anlatılarınızda insanları cezbeden şey sizce nedir?” Sorusuna Nilgün Bıyıklı:Sanırım insanlara ayna tutuyorum. Yapamadıkları veya söylemek isteyip de dile getiremediklerini çatır çutur söyleyince sahici geliyor bütün bunlar.  Yüksek edebiyat gibi bir derdim hiç olmadı. Ağdalı dil, metaforlu cümleler bir okuyucu olarak beni de yorduğundan, nasıl metinler okumayı seviyorsam, o tarz yazıyorum.” İfadelerini kullanıyor.

 

Ayraç 76.Sayı yine güncel ve gündemden hiç bir zaman düşmeyecek olan kitaplarla ilgili bu sayıda   Meltem Salacak,  Ömer Yalçınova, Bahar Uysal, Gökhan Özcan, Tuba Dere, Fatma Zehra Sunay, Sedat Palut, Asuman Demir, Oktay Özbayrak ve  Özge Uysal’ın  oldukça önemli birbirinden güzel yazıları ile dergilikten alınıp okunmayı bekliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme