Akıl Fikir yayınlarından yeni kitaplar

Kitap
Akıl Fikir yayınları yeni kitap ve yazarlarla okuyucuları buluşturmaya devam ediyor. Lay Lom Efsane Çocuk edebiyatında yeni masallara ihtiyaç olduğu bilinen bir gerçektir. Yıllardır kitap raflarında g...
EMOJİLE

Akıl Fikir yayınları yeni kitap ve yazarlarla okuyucuları buluşturmaya devam ediyor.

Lay Lom Efsane

Çocuk edebiyatında yeni masallara ihtiyaç olduğu bilinen bir gerçektir. Yıllardır kitap raflarında genel olarak aynı ve yabancı kökenli kitaplar yer almaktadır. Bu kitaplarda söz edilen gelenek ve görenekler çocukların zihninde ister istemez iz bırakmaktadır. Bu nedenle kültürümüzü ve çocukların zihinlerini korumak amacıyla bizi yansıtan kitapları gün yüzüne çıkarma çabası içine girmiş bulunuyoruz.

Eğitimci yazar Seher Keçe Türker’in tecrübelerini aktardığı çocuklara yönelik eserlerini bu amaca uygun bulup kültür dünyamıza kazandırmak istedik:

1) “Ceren’in Kırmızı Çizgili Günlüğü”nde,  dördüncü sınıfta okuyan öğrencinin bir yılı eğlenceli ve akıcı bir dille anlatılmaktadır.

2) “Zeynep’in Kırmızı Çizgili Günlüğü”nde ise, üçüncü sınıf öğrencisinin doğacak kardeşiyle ilgili duyguları ve kardeşiyle geçirdiği bir yılın heyecanından söz edilirken Türk ailesinin geleneksel olarak yaptığı diş buğdayı, köstek kesmek gibi birçok etkinlik gün yüzüne çıkarılmıştır. Aile birliğinin güzelliği de eğlenceli bir dille yansıtılmıştır. Ayrıca eserin içinde yer alan şiirler Zeynep’in yazdığı şiirlerdir.

İki kitabın ortak özelliği zamanımız çocuklarının bilmediği kırmızı çizgili defterler ve kenar süsleridir.

3) “Lay lom Efsane” adlı eser bir efsanedir. Çocukların hayal gücünü geliştirmenin ve iyi olmanın önemini vurgulanmaktadır.

Çocukların hatta büyüklerin Akıl Fikir-Çocuk serisini severek okuyacaklarına, ellerinden bırakmayacaklarına inanıyoruz.

Lay Lom Efsane

Akıl fikir yayınları, Seher Keçe, Lay Lom Efsane,64 sayfa,6 TL

Zeynep’in Kırmızı Çizgili Günlüğü

Akıl fikir yayınları, Seher Keçe Türker, Zeynep’in Kırmızı Çizgili Günlüğü,96 sayfa,6 TL

Ceren’in Kırmızı Çizgili Günlüğü

Akıl fikir yayınları, Seher Keçe Türker, Ceren’in Kırmızı Çizgili Günlüğü,98 sayfa,6 TL

Siren’e Masallar

“Bebekliğinden beri yalnız kaldığımız zaman da anlattığım özel masallarını sana 2000 yılı ar¬mağanı olarak yazacağıma söz vermiştim. Se¬ninle geçirdiğim ve çok mutlu olduğum zaman¬ların anısı olacak bu masallar.

Sevgili Emre her insanın bir masalı olmalı, hele 2000 yılında her şey’in mekanik hale geldi¬ği, hayvan yerine robotların sevildiği bir dünyada duygulan, hayalleri, sevgileri yaşat. Kaç yaşında olursan ol içindeki çocuk Emre’yi bir yerlerde unutma onu her zaman her yerde yaşat, senin en iyi arkadaşın minik Emre olacak.

Çocukluk insan yaşamının başlangıcı ve en mutlu dönemidir. 0 dönem sana hep sevgiyi anımsatmalı. Her zaman yaşadığın an hayatı¬nın en önemli parçası olmalı. Hayatın tamamı o küçük anların bir araya gelmesidir. O küçük zamanları ne kadar iyi değerlendirirsen o kadar çok zaman zengini olursun. Sakın unutma kay¬bettiğin zamanı geri alamazsın.

Sen çok şanslı bir çocuksun. Yeni bir bin yılı en başından yakaladın. Bu güzel zaman başlangı¬cını en iyi şekilde değerlendir. Sen bu fırsatı en iyi şekilde kullanacak yetenekte bir çocuksun.

Seninle gurur duyuyorum ve seni çok seviyo¬rum.” diyen kıymetli büyüğümüz İstanbul hanımefendisi Ayda Üstündağ, torunu Emre’ye anlattığı masalları bizim için derledi ve basılmasına müsaade etti. Sevgili Halime Sevim o sevimli kalemi ile her hikâyeye özel bir resim yaparak kitabın renklerine renk kattı.

Aslında “masal” sadece kitabın adı ve “Siren’e Masallar”da tüm hikayeler, çocukları, gençleri, yetişkinleri ve ihtiyarları yani herkesi kucaklıyor ve iyiliğe, doğruluğa, dürüstlüğe, bilgeliğe yönelten birer küp akıl oluyorlar.

Çocukların hatta büyüklerin “Siren’e Masallar”ı severek okuyacağına ve kitaplıklarında yer açacaklarına inanıyoruz.

Akıl fikir yayınları, Ayda Üstündağ, Siren’e Masallar,48 sayfa,6 TL

KIRLANGIÇ FIRTINASI-Şiir

Ne kadar çok yazar çizersek aşk erdemini,

Düşünmeye alışacak bir nicemiz imge boyut,

Sarmal genlerimizde rüya gezgini,

Sesten hızlı fikirlerle…

Dilimize borcunu ödeyecek tükenmez kalemler,

En turkuvaz mavimizde çiçeğe duracak asuman,

Özden öğüt,

Salkım söğüt,

İnci mercan şiirlerle.

Akıl fikir yayınları, Yusuf Bilge, KIRLANGIÇ FIRTINASI ,136 sayfa,10 TL

GÖNÜL YAZGISI- Şiir

Gölgeler kısaldı, bahar terledi,

Bir düş gezginin kış uykusunda;

Gözler simge boyut melal derledi,

İçten niyazların güz duygusunda…

Bendine kıvrıldı ufuk çizgisi,

Şiire sığındı günün ezgisi,

Kurşuna dönüştü Şair sezgisi,

Bir kırık kalemin söz kaygısında…

Akıl fikir yayınları, Yusuf Bilge, Gönül Yazgısı ,110 sayfa,10 TL

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme