5. Kocaeli Kitap Fuarı yarın kapılarını açıyor

Kitap
Gizem Gül’ün haberi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Kağıttan Dünyaların Keşfi’ sloganıyla bu yıl 5.’si düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında bu sabah ağaçlar çiçe...
EMOJİLE

Gizem Gül’ün haberi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Kağıttan Dünyaların Keşfi’ sloganıyla bu yıl 5.’si düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı kapsamında bu sabah ağaçlar çiçek açtı. Yarın yapılacak açılış töreniyle kapılarını ziyaretçilerine açacak kitap fuarı 19 Mayıs’a kadar ziyaretçilerini bekliyor olacak. Fuar kapsamında bu sabah İzmit’in Hürriyet ve Cumhuriyet caddelerindeki yürüyüş yolundaki tarihi çınar ağaçlarına asılan 5 bin kitap yürüyüş yolundan geçenler tarafından toplandı. Artık kitap fuarının gelenekselleşmiş olan bu etkinliğinde bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak basılı kitap yanında elektronik kitap okuyucuları da yer aldı. Şanslı kişiler elektronik kitap okuyucusu sahibi oldular. Düzenlenen etkinlikler ve fuara katılan ziyaretçiler anlamında TÜYAP’tan sonra Türkiye’nin ikinci büyük kitap fuarı olarak değerlendirilen Kocaeli Kitap Fuarı’na bu yıl 350 yayınevi katılırken, 110 söyleşi ve 500 civarında da imza etkinliği yapılması planlanıyor.  Biz de 5. Kocaeli Kitap Fuarı’nı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal ile değerlendirdik.

KOCAELİ KİTAP FUARI TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BÜYÜK KİTAP FUARI

Bu yıl 5.’si düzenlenen Kocaeli Kitap Fuarı’nın etkinlik ve katılım açısından Türkiye’nin ikinci büyük kitap fuarı olduğunu söyleyen Ali Yeşildal, kitap fuarına hazırlanırken dijital medyanın tüm meyvelerini kullandıklarını belirtti. Sosyal medya fenomenleriyle yoğun bir tanıtım çalışması yaptıklarını ifade eden Yeşildal,  “Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçları ve televizyon programları sayesinde kitap fuarının tanıtımını yapmaya çalıştık. Sosyal medya fenomenlerini üniversite öğrencileriyle buluşturduk. Kitap fuarına katılımcılarımız sadece Kocaeli’den değil, Doğu Marmara’da Bursa, Adapazarı, Bolu, Düzce hatta İstanbul Anadolu yakasından çok sayıda ziyaretçilerimiz oluyor. Bu nedenle onlara yönelik de tanıtım faaliyetleri yapmaya çalıştık. Ayrıca tanıtım faaliyetlerinin dışında Kocaeli’de değişik gruplarla okuma etkinlikleri gerçekleştirildi. Bütün bu kampanyaların finalleri de kitap fuarında yapılacak.” şeklinde konuştu.

GÖRME ENGELLİLERE SESLİ KİTAP BAĞIŞI

Ali Yeşildal, bu yıl kitap fuarı kapsamında 3 tane sosyal sorumluluk projesi gerçekleştireceklerini söyledi. Yeşildal, şunları ifade etti:

“Geçtiğimiz yıl kitap fuarı kapsamında “Bir bana, bir Van’a” adıyla bir sosyal sorumluluk kampanyası düzenlemiştik. Kitap kumbaralarında toplanan kitapları Van’a göndermiştik. Bu yıl da 3 tane sosyal sorumluluk projemiz var. Bunlardan birincisi ‘Engelsiz Kitap’, işitme engelliler için kitap kampanyası. Van’da bulunan Van Abdurrahman Gazi İşitme Engelliler İlkokulu’nun kütüphanesini oluşturacağız. Engelliler için ‘Sesli Kitap’ kampanyası kitaplarını oraya göndereceğiz. İkincisi 41 köy okulunun kütüphanesine kitap desteği projesi; üçüncüsü de ıslahevlerindeki çocuklarla ilgili, “Onlar bize gelemiyorlarsa, biz onlara gideriz” adı altında çocuklar üzerinden sürdürdüğümüz bir sosyal kampanyamız var. Topladığımız kitapları çocuk mahkum evinin kütüphanesine göndereceğiz.

350 YAYINEVİ, 500 ETKİNLİK, 20 SAHAF, 30 STK

Ayşe Kulin, Can Dündar, Sunay Akın, Hüseyin Gülerce, Ahmet Ümit, İlber Ortaylı, İsmet Özel, Ece Temelkuran, Mustafa Armağan, Murat Menteş ve daha birçok yazarı ve 350 yayınevi, 500 etkinlik, 20 sahaf ile 30 sivil toplum kuruluşunu ağırlayacak olan 5. Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl kitap fuarcılığında bir ilke imza atarak sosyal medya fenomenleri taci kalkavan, Argostroloji, Zeki Kayahan Coşkun, french_oje, İstiklal Akarsu, Sami Hazinses, Serdar Kuzuluoğlu gibi isimlere de ev sahipliği yapacak. Yarın gerçekleştirilecek açılış törenine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in yanı sıra konuk ülke Kırgızistan’ın Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Sultan Rayev ve Cengiz Aytmatov’un 85. doğum yıldönümü nedeniyle Aytmatov’un kızı ve kız kardeşi de katılacak. 

110 SÖYLEŞİ, 500 İMZA ETKİNLİĞİ

Bu yılki onur konuğunun Doğan Hızlan olduğunu ifade eden Ali Yeşildal, aynı zamanda Akil İnsanlar Heyeti’nde de bulunan sanatçılarımızdan Kadir İnanır’ın da fuara katılacağını belirtti. Yeşildal, “Ahmet Ümit yine fuara katılacak yazarlarımızdan bir tanesi. Can Dündar Mehmet Ali Birand’ı anma programı çerçevesinde burada olacak. Fuar kapsamında yaklaşık 110 civarında söyleşi, 500 civarında da imza etkinliği düzenlenecek.” dedi.

KOMEK KURSİYERLERİ 41 KÖY OKULU KÜTÜPHANESİNE KİTAP BAĞIŞLAYACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin KOMEK’le ortaklaşa düzenlediği “KOMEK okuyor” projesinin finali kapsamında 5 bin kişilik bir toplu okuma etkinliği gerçekleştirilecek. Bu konuda da bilgi veren Ali Yeşildal şunları söyledi:

“Kitap fuarı hazırlıklarımızdan bir tanesi de Kocaeli halkını bu fuara hazırlamaktı. 41 kurs Bizim kurs merkezlerimizde kursiyer olan 41 bin kursiyerimizin katıldığı bir kitap okuma kampanyası başlattık. Kampanya öncesinde kursiyerlere “Hangi kitabı okumak istiyorsunuz?” diye bir anketle sorduk. Yüzde yüz herkesin istediği kitapları aldık. Yaklaşık olarak 200’ün üzerinde bir okuma grubu ve okuma liderlerinin eşliğinde okumalara başladılar. Herkes istediği kitabı okuyabildiği için de okuma oranları gayet yüksek. Okuma kampanyasının finalini de kitap fuarında toplu okuma etkinliği ile taçlandırmak istiyoruz. Ama asıl proje zaten 3-4 aydır devam ediyor. Kursiyerler okudukları kitapları ya da ikinci el kitaplarını da olabilir proje kapsamında da bağışlayacaklar ve bu kitaplarla kütüphanesi olmayan 41 köy okulunun kütüphanelerini oluşturacağız.

AĞAÇLARA ELEKTRONİK KİTAP OKUYUCUSU DA ASTIK

Bu yıl sosyal medya fenomenlerimiz de kitap fuarına katılıyor. Özellikle kitabı olan sosyal medya fenomenlerini söyleşilere de katılacak. Bu yıl geçtiğimiz yıllardan farklı olarak ağaçlar sadece kitap açmayacak, ‘book reader’ dediğimiz elektronik kitap okuyucuları da ağaçlara asılacak. Şanslı olan okurlarımızdan bir kısmı kitap yerine, book readerla karşılaşmış olacaklar.

YAYINEVLERİNE OLABİLDİĞİNCE DESTEK OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

Bu yıl 350 yayınevinin katılacağı fuarda yayınevlerine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından büyük kolaylıklar sağlanıyor. Yayınevleri’ne destek sağlamaya çalıştıklarını belirten Ali Yeşildal şunları söyledi:

“Yayınevlerinde sunduğumuz kolaylıklar bu yıl da devam ediyor. Fuara katılan yayınevlerinden stant ücreti talep etmiyoruz. Kitapları İstanbul’dan kendimiz taşıyıp fuar alanına getiriyoruz, herhangi bir olumsuz durumu karşı sigortaları bile yapıyoruz. Fuarda çalışan arkadaşlarımızın İstanbul’a geliş gidiş servislerini karşılıyoruz. Bu anlamda fuara katılan yayınevlerinin herhangi bir masrafları yok. Sadece geliyorlar ve kitaplarını tanıtıyorlar, satıyorlar. Olabildiğince tanıtım faaliyeti yapıyoruz ve yayıncıların çok mutlu olduğu bir kitap fuarı gerçekleştiriyoruz.  Zaten yayıncılık sektörü çok fazla para kazanmıyor. Biz burada olabildiğince onlara destek sağlamaya çalışıyoruz. Bu hem yayınevleri için güzel bir organizasyon hem de Türkiye’de okuma oranının yükselmesi açısından da önemli bir organizasyon diye düşünüyorum.”

KİTAP FUARINA YARIM SAAT ARAYLA RİNG SEFERLER OLACAK

Hem ilköğretim, hem lise, hem de üniversite öğrencilerinin fuara katılımlarını sağlamak amacıyla yarım saatte bir ring seferlerle fuara taşınmasını gerçekleştireceğiz. Tanıtım faaliyetlerinin bir ayağında da üniversite öğrencilerini sosyal medya fenomenleriyle de buluşturduk. Öğrencilerin de kitap fuarına yoğun katılımını bekliyoruz.

KOCAELİ’YE GELMEK SADECE 45 DAKİKA

Bu kadar çok sayıda ve farklı kesimden yayınevi ve yazarı birarada bulmanın büyük bir şans olduğuna dikkat çeken Yeşildal, Kocaeli’ye gitmenin İstanbul’da bir yerden bir yere gitmekten çok daha kolay olduğunu belirterek, ziyaretçilere şöyler seslendi:

“Geçtiğimiz yıl kitap fuarına 320 bin ziyaretçi katıldı, bu anlamda izleyici katılımının yüksek olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Geçen yıl TÜYAP Kitap Fuarı’na 430 bin kişi katıldı. Rakamlar arasında bir karşılaştırma yaptığımızda olabildiğince başarılı olduğunu görüyoruz. Anadolu yakasından TÜYAP Kitap Fuarı’na kalkıp gitmeye kalksanız 5-6 saatinizi alır. Oysa Anadolu yakasından 45 dakikada Kocaeli’ye gelmek mümkün, çünkü trafik yok. Bence bu kadar yayınevi ve yazarı bir arada bulmak imkansız, bu yüzden büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Bana göre de bu şansı değerlendirmeleri gerekir. Olabildiğince her renk ve her kesimden kitap ve yazar var, özgür bir ortam. Sadece kitaplar arasında dolaşmak bile bence büyük bir keyif diye düşünüyorum. Bütün kitapseverleri kitap fuarımıza bekliyoruz.”

On5yirmi5

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme