1 TL’ye satıyorum, saattıım!

Kitap
Bilen bilir, Beyoğlu’ndaki sahaf çarşılarını.. En çok ziyaret edilenlerden birisi de Aslıhan Çarşısı’dır. İşte o çarşının üst katındaki Gezegen Sahaf’ta her cumartesi saat 14.00’te ilginç bir mübadele...
EMOJİLE

Bilen bilir, Beyoğlu’ndaki sahaf çarşılarını.. En çok ziyaret edilenlerden birisi de Aslıhan Çarşısı’dır. İşte o çarşının üst katındaki Gezegen Sahaf’ta her cumartesi saat 14.00’te ilginç bir mübadele yaşanıyor. Eski bir sahaf geleneği olan ‘mezat’ yöntemiyle eski kitaplar 1 TL’den itibaren açık artırmayla satışa sunuluyor. Ocak ayından beri etkinliğe ev sahibi yapan sahaf Sedat Yardımcı ile konuştuk. 

İŞTE KİTAPLARIN ŞATIŞI… TIKLAYIN – VİDEO

OSMANLI KİTAPLARI, NAZİ ALBÜMLERİ 

Sedat Yardımcı yaklaşık 4 yıl önce projeye ilk adımı attığını fakat sürekliliği sağlayamadığını söylüyor. Yılmayan Yardımcı, ocak ayında tekrar başlıyor ve dükkanını kısa sürede eski kitap meraklılarının durağı haline getiriyor. Okur ve sahaflardan kitaplar hafta içi dükkâna geliyor. O da kitapların fotoğraflarını çekip, perşembe gününden itibaren Facebook üzerinden takipçileriyle paylaşıyor. Her hafta ortalama 50 kişinin geldiği dükkânda Osmanlı dönemindeki kitaplardan, Nazi dönemine ait albümlere kadar çok sayıda eser 1 TL’den itibaren satışa sunuluyor.  

SAHAF VE OKUR ARASINDA DÖNGÜ 

“Bu mübadele 2 ayağı olan bir etkinlik. Okurlar eski kitaplarını getirip satış yoluyla kendine buradan yeni kitaplar alıyor. Ayrıca sahaflar da gelip raflarında uzun süre kalan satamadıkları kitapları satıyor. Tezgâhı değişsin diye o da geliyor buradan kitap alıyor. Esnaf okurdan alıyor, okur okurdan alıyor, okur esnaftan alıyor. Bu tarz bir döngü yaşanıyor. Bu müzayede değil bir mübadele.”

432 YILLIK KİTAP 20 TL’YE GİTTİ 

“Her hafta 400 kitap geliyor. Çoğunun fotoğrafını çekip haftanın kitaplarını sunuyorum.  Bu eserlerin haricinde, satışın olduğu cumartesi günleri gelen kitaplar da var. Onlar da sürpriz oluyor. Bir gün bir müşterimiz poşet dolusu kitap getirdi. İçinden Isaac Asimov imzalı bir kitap çıktı. Yurtdışında değeri yaklaşık 5 bin TL. Burada 27 TL’ye sattık. Başka bir mübadele gününde de Yunanca askeri terimler sözlüğü geldi. Biz yaklaşık 100 yıllık zannettik. Halil abimiz 20 TL’ye aldı. 
Kitabın 1581 yılına ait olduğu ortaya çıktı. Burada bilen kazanıyor.”

İKİNCİ YENİLERE İLGİ BÜYÜK 

“İkinci Yeniler çok ilgi görüyor. Ece Ayhan, Edip Cansever, Cemal Süreya.. Hele ki  ilk baskıları, imzalı kitapları varsa. Koleksiyonerler var. Onların ilgisi büyük. Burada insanların kitabiyet bilgisi artıyor. Nazım Hikmet’in imzaladığı kitabı belki alamayacak fakat burada görüyor. Nazım’ın imzası buymuş diyorsun, demek ki imzayı buraya atıyormuş diyorsun. Edip Cansever’in ilk kitabının kapağına tanık oluyorsun. İllüstrasyonlu eski basım kitaplar topluyor.”

ÖĞRENCİ VE KOLEKSİYONER BİRLİKTE

“Zamanla aile ortamı oluştu. Tiyatro öğrencisi ile tiyatro koleksiyoneri tanışıyor ve kaynaşıyor. Müdavimler var. Burası benim için rehabilitasyon gibi diyorlar. Tekirdağ, Edirne, Ankara’dan gelenler var. Sanayici, işadamı, yönetmen, sinema yazarı ve öğrenciler geliyor, ikinci el kitaplar o kadar düşük fiyata satılıyor ki kitap okuyamıyorum pahalı diyemiyor kimse. 10-12 yaşındaki öğrenciler de harçlıklarını biriktirip gelip kitap alıyor. 2 TL’ye kitap alıyorsun.” 

SELÜLOZ KOKUSU

“Kitap dünyası çok farklı. Selülozu kokladığınızda kayboluyorsunuz. Kitap içine girdiğiniz zaman olay bitti. Bu iş sadece para değil. Gönülle alakalı bir şey. Mezatlar sahafların yıllardır süren bir geleneğidir. O geleneği bir nebze de olsun yaşatmak istiyoruz. Amacımız sadece bu. Kitap olayı gönül işi.”

EFEMERA GÜNLERİ BAŞLIYOR 

Gezegen Sahaf’ta bu cumartesi sinema kitaplarından oluşan geniş bir arşiv satışa sunulacak. Sedat Yardımcı bu pazardan itibaren de efemera günleri yapmaya başlayacak. Eski faturalar, evraklar, belgeler, afişler, kapaklar burada yeniden açık artırma yoluyla meraklılarını geçmişe götürmeye hazırlanıyor. 

Seray Şahinler
Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme