Zaman Ve Mekan Sorunu Olmayan Hobi

Hobi
Kimileri kitaplardan ya da internetten kendi kendine öğrenmeye çalışsa da iyi fotoğraf çekmek için kurslara gitmekte, deneyimli fotoğrafçılardan püf noktalarını öğrenmekte fayda var. Kurslar hem prati...
EMOJİLE

Kimileri kitaplardan ya da internetten kendi kendine öğrenmeye çalışsa da iyi fotoğraf çekmek için kurslara gitmekte, deneyimli fotoğrafçılardan püf noktalarını öğrenmekte fayda var. Kurslar hem pratik yapmayı sağlıyor, hem de öğrenim süresini kısaltıyor. Türkiye’nin pek çok şehrinde konuyla ilgili iyi kurslar mevcut. Her birinde fotoğrafın tarihinden fotoğraf makinelerine, çekim tekniklerinden grup halinde uygulamalı gezilere kadar pek çok eğitim veriliyor. Kendinize hobi olarak fotoğrafçılığı seçtiyseniz, işe bir makine alarak başlamanız gerek. Ödünç veya amatör makinelerle de fotoğraf çekmek mümkün. Ama eğitmenlerin tavsiyesi, kendi profesyonel makinenizle başlamanız.  Yaklaşık 700 dolar ödeyerek objektifi değişebilen ve manuel ayarları olan Nikon D80 ya da Canon 350D gibi profesyonel bir dijital fotoğraf makinesi almak mümkün. Bununla ışık ve gölge oyunları yapabilirsiniz.
Açtığı sergiler ve çektiği fotoğraflarla tanınan, kendi ismiyle açtığı fotoğraf atölyesinin sahibi Muammer Yanmaz, kursa başlayacaklara şunları öneriyor: “Kişinin analog makineye karşı özel bir sempatisi yoksa dijital makine kullanması daha iyi. Böylece öğrenme süreci daha hızlı ve kolay geçiyor. İyi fotoğraf çekebilmek adına çok pahalı ve fazla malzemeye ihtiyaç varmış gibi bir yanılgıya düşülüyor. Kesinlikle tek bir objektifle uzun süre çalışılmasını öneririm. Mesela 50 mm f: 1.8’lik objektif 150 dolar. Çok az ışık koşullarında bile iyi sonuç veriyor. Onun dilini çözünce ikinci bir objektife geçilebilir. Bunun dışında gerekli olanlarsa hafıza kartı ve orta boy bir fotoğraf çantası. İki yılda bir üst modele geçilebilir. Ama küçük makineleri önermiyoruz. Makinenin objektifi değişip, ayarları manuel yapılabilmeli. Zaten biz söylemesek de fotoğraf çekmenin zevkini alan kişi, kısa sürede buna ihtiyaç duyuyor.”

Hürriyet