Balkanlarla Hasret Giderme Vakti

Hobi
Hüseyin Güneş’in haberi Bir yandan ekonomik krizle boğuşan Yunanistan, diğer yandan başta turizm olmak üzere birçok alanda yeni proje arayışında… Yunanistan, AB’den gelecek olan yar...
EMOJİLE

Hüseyin Güneş’in haberi

Bir yandan ekonomik krizle boğuşan Yunanistan, diğer yandan başta turizm olmak üzere birçok alanda yeni proje arayışında… Yunanistan, AB’den gelecek olan yardım fonlarının dışında kendi tarihi ve kültürel mirasını en yakınında bulunan ülkelere tanıtmak amacıyla bir dizi etkinlik düzenliyor. Bu etkinlikler kapsamında Doğu Makedonya ve Trakya Bölge İdaresi, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun İstiklal Caddesi’nde bulunan binası Sismanoglio Megaro’da Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinin turistik mekânları ve kültürünü tanıtan üç günlük bir etkinlik gerçekleştirdi. Drama, Kavala, Rodopi ve Evros illeri ile Thasos (Taşoz) ve Samothraki (Semandirek) adaları Doğu Makedonya ve Trakya Bölge İdaresi heyeti, "Yanı başınızdayız" sloganıyla İstanbul’a geldi.

Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinin turistik mekânları ve kültürel tanıtımına ev sahipliği yapmaktan mutlu olduğunu söyleyen Yunanistan Başkonsolosu Vasilios Bornovas, "Türkiye’den Doğu Makedonya ve Trakya’ya gidecek olan turistleri, masalsı geçmiş zamanlara taşıyan bölgenin benzersiz doğal güzellikleri, eşsiz arkeolojik siteleri, Bizans kentleri, Osmanlı eserleri ile büyüleyici bir atmosfer bekliyor" dedi.

Trakya Bölge İdaresi’nin turistik potansiyelini Türk vatandaşlarına tanıtan ve Trakya bölgesini ziyaret etmeye çağıran, Doğu Makedonya ve Trakya Bölge idaresi Başkan Yardımcısı Konstantinos Papakosmas, kendisiyle yaptığımız özel görüşmede şunları söyledi; "Çok yakınınızdayız, yanı başınızdayız sloganıyla yola çıktık. Birçok konuda Balkanlarda yaşayan halklar ve Türkiyeliler birbirine benziyor. Ortak tatlarımız var. İkimiz de misafirperver halklarız. Kara yoları ile ulaşım çok kolay, çok iyi otellerimiz mevcut. Bazı sahillerimiz şehirlerin içinde. Balkanlardaki şehirlerin Türkiye’deki şehirlerle birçok benzer noktaları olduğunu düşünüyorum. Dört mevsim turistlik olarak gezilecek bir yer. Birçok tanıtım çalışması yapıyoruz. Türkiye’de yaşayan insanları, bizleri tanımaya çağırıyoruz."

Çok yakın bir coğrafyada yaşıyoruz. Yakın bir zamana kadar da birlikte yaşıyorduk. Kültürlerimiz de birbirlerine çok yakın. Doğal güzellik ve tarihsel zenginliğe Türkiye’de yaşayan halklar oradan, orada yaşayan insanlar da Türkiye’den mahrum olduğunu söyleyen Papakosmas, yeni dönemde Türkiye, Yunanistan ve Bölge ülkeleri arasındaki iletişimin nasıl olacağına dair şunları kaydetti; "Geçmiş tarihçileri ilgilendiren bir konu. Gelecek ise genç insanları ilgilendirir. Gelecek bugün hem Türkiye’de hem de Balkanlar’da. Bu iki halkı yeniden yan yana getirmek istiyoruz. Balkanlar’da farklı etnik kökene sahip birçok insanın yaşadığı şehirler var. Her iki halkında diğer tarafları görmesini arzuluyoruz."

Halkların birbiriyle daha samimi ve içten bir bağ kurduğunu dile getiren Papakosmas, "Halkların aralarında ayıracağı bir şey yok. Bunu her zaman görebiliriz. Birçok milletten insan Türkiye’de Balkanlar’da bir arada yaşayarak her gün bunu bizlere ispat ediyor. Zaman zaman hükümetler, liderler halkları karşı karşıya getiriyor. Sanıyorum ki bugün Halkların Diplomasisi dediğimiz şey yürürlüğe girecek. Aynı zamanda hükümetler bu diplomasiyi destekliyor. Halkların birbirine yakınlaşması yönünde bu çalışmayı başarılı olarak görebiliriz. Ama bu başarı daha çok genç insanların başarısı da diyebiliriz" ifadesini kullandı.

Etkinliğe katılan misafirlere, Doğu Makedonya ve Trakya bölgesinin çeşitli yerel yönetimleri ve müzeleri tarafından tanıtıcı kitapçık ve broşürler dağıtıldı. Ayrıca etkinlikte misafirler arasında bir çekiliş düzenlendi. Çekilişi kazanan şanslılar Doğu Makedonya ve Trakya’nın seçkin otellerinde ağırlanma fırsatı bulacaklar.

twitter.com/huseyingunes

on5yirmi5.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme