“Kitap okumak ömrü uzatır”

Fikir
Ünlü İtalyan yazar Umberto Eco, Balkanların İtalya ve Fransa’dan daha fazla devrimi olduğunu söyledi. Eco, BM’de verdiği ”Bellek Kültürü” adlı konferansının ardından soruları c...
EMOJİLE

Ünlü İtalyan yazar Umberto Eco, Balkanların İtalya ve Fransa’dan daha fazla devrimi olduğunu söyledi.

Eco, BM’de verdiği ”Bellek Kültürü” adlı konferansının ardından soruları cevapladı. Eco, Winston Churcill’in ”Balkanlar tükettiğinden daha fazla tarih üretiyor” sözünü hatırlatılarak Balkan yazarlara tavsiyesinin sorulması üzerine, ”Balkanların korkunç bir sosyal bellek problemi var. Çünkü onların İtalya ve Fransa’dan daha fazla devrimi var” ifadesini kullandı.

Konferansa, kişisel yansımalarından oluşan editoryal girişiminin kısa video tanıtımıyla başlayan Umberto Eco, ”gelecekle ilgili en önemli bilgi ve projenin geçmişi unutmamak” olduğunu söyledi. ”Dinozorlar zamanından, İsa’nın doğumuna kadar olan sürede çok az kişinin ne kadar çok hataya düşüldüğünü bildiğini” belirten Eco, ”insanlık tarihindeki bilinenlerin bir kısmının silinmesine odaklanılması gerektiğini” kaydetti.

Son zamanlarda internetten elde edilen özel bilgilerin filtrelenmesinin önemi konusunda uyarıda bulunan Eco, ”İnternet süzgeçten geçirme yeteneğimizi artırdı. Filtre olmadan sosyal bir hastalığa yakalanmış oluruz” dedi. Bilgi teknoloji patlamasının bir parçası olarak, ”bilgi selinden gelen her şeyi saklamak zorunda değiliz” ifadesini kullanan Eco, ortak tarihin de bu filtrelemelerden biri olduğunu belirtti.

Eco, BM’deki konferansında, kitapların ömrü nasıl uzattığıyla ilgili görüşlerini ifade ederken, ”Kitapları okumak, sadece hafızalarımızı zenginleştirmez, ömrümüzü de uzatır” dedi.

Kitaplar sayesinde Mozart’tan Leo Tolstoy’a kadar pek çok kişinin hayatının öğrenildiğini ve bunun insanların yaşamlarındaki açıkları kapatmak için bir şans olduğunu ifade etti.

TRT Haber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi