Ev Almadan Önce Muhakkak Okuyun!

Fikir
Ev taşımak maddi manevi insanları zorlayan uzun bir süreçtir. Bu sebeple yeni bir eve taşınmaya ya da satın almaya karar verdiğinizde bu detaylara dikkat etmezseniz, büyük pişmanlıklar yaşayabilirsini...
EMOJİLE

Ev taşımak maddi manevi insanları zorlayan uzun bir süreçtir. Bu sebeple yeni bir eve taşınmaya ya da satın almaya karar verdiğinizde bu detaylara dikkat etmezseniz, büyük pişmanlıklar yaşayabilirsiniz.
 
İşte ev seçerken dikkat edilmesi gereken detaylar…

Bütçenize Uygun mu?

Öncelikle ilk dikkat etmeniz gereken şey, bütçenize uygun bir ev seçmek. Bunu hesaplamanın en kolay yöntemi ise, kiralayacağınız evin bütçesinin gelirinizin üçte birini geçmemesi. Beğendiğiniz bir evin büyüsüne kapılıp, imza atacağınız bir sözleşme, kısa zaman içinde sizi zorlayabilir.
 
Merkezi mi?

Yeni evinizin merkezi bir yerde olmasına özen gösterin. özellikle arabanız yoksa, gece geç saatlerde eve dönmek zorunda kaldığınız zamanlarda ulaşımın kolay olacağı yerleri tercih etmeye çalışın. Ayrıca acil ve temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için yakınlarında eczane, sipariş verebileceğiniz bir market ve içmeye suyu bayii olmasına özen gösterin.
 
İşe Yakın mı?

Evinizin işinize yakın olması, saatlerde trafiğe esir olmamanız ve kendinize daha fazla zaman ayırabilmeniz açısından oldukça önemli. Mümkünse evinizi seçerken, işinize fazla uzak olmamasını sağlayın.
 
Güvenli mi?

Evinizi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri ise, evin deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı. Bu konuyu mutlaka araştırmalısınız. özellikle bina eskiyse bu konuya daha çok özen göstermelisiniz. Ayrıca apartmanda yangın merdiveni olup olmadığına da dikkat etmelisiniz.
 
Eğer yüksek bir apartmana taşınıyorsanız, ya da eviniz üst katlardaysa, asansör bulunup bulunmadığına dikkat edin. Eğer asansör varsa, mutlaka yeni komşu adaylarınıza asansörde sıkça sorun yaşanıp yaşanmadığını ve bakımının nasıl yapıldığını sorun. Aynı şekilde eğer ev havuzlu bir sitedeyse, havuzun bakımı ile ilgili de gerekli bilgileri almayı ihmal etmeyin.
 
Gürültülü mü?

Evi tutmaya karar vermeden mutlaka bir Cuma ya da Cumartesi gecesi apartmana bir uğrayın ve gürültü patırtı olup olmadığına bakın. Ayrıca eğer şansınız varsa, eve ilk bakmaya gittiğinizde camları açıp dışarıdan ne kadar ses geldiğini kontrol edin ve mutlaka ev sahibinize ya da komşularınıza apartmanda evcil hayvan beslenip beslenmediğini sorun. Özellikle sizin de bir tane varsa.
 
Masraflı mı?

Eğer taşınmayı planladığınız ev kombili değilse, aidatın ne kadar olduğunu öğrenmeden son kararınızı kesinlikle vermeyin. Hatta yeni evinizin kombili olmasına özen gösterin. Ayrıca eviniz beyaz eşyalı olarak kiraya veriliyorsa, taşınmadan evvel ev sahibinizle birlikte cihazların düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
 
Otopark Problemi Var mı?

Arabanız olsa da olmasa da, evin otopark problemi olup olmadığını, misafir araçların ne yaptığını mutlaka öğrenin. çünkü sizin aracınız olmasa da sizi ziyarete gelen arkadaşlarınızın bu sorunla karşılaşmasını istemezsiniz.
 
Eğer binada apartman görevlisi bulunuyorsa, servis saatlerini ve nelerden sorumlu olduğunu öğrenmeyi ihmal etmeyin.
 
Tesisatı Nasıl?

En önemlisi dairenin su borularını, cam kenarlarını, duvar diplerini iyice kontrol edin. Herhangi bir yerde akıntı, sızıntı gibi problemle karşılaşırsanız, sonra daha büyük problemlerle karşı karşıya kalmamak için, o evden vazgeçin.

Haberler.com