Yerebatan’da Büyük Tehlike!

Etkinlikler
Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 532 yılında Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırılan Yerebatan Sarnıcı için ‘her an çökebilir’ uyarısı yapıldı. Turist Reh...
EMOJİLE

Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından 532 yılında Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak üzere yaptırılan Yerebatan Sarnıcı için ‘her an çökebilir’ uyarısı yapıldı. Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ile İstanbul Turist Rehberler Odası, Sultanahmet Meydanı’nın yayalaştırılmasının Yerebatan Sarnıcı’nı büyük bir tehlikeyle karşı karşıya bıraktığını savunarak, "Hemen önlem alınmazsa Yerebatan Sarnıcı ileride hesabını veremeyeceğimiz şekilde zarar görebilir, hatta çökebilir” açıklaması yaptı.

ARAÇ GİRMESİN

Meydanın 7 Haziran’da araç trafiğine kapatıldığını, turist otobüsleri için bazı indirme ve bindirme noktaları belirlendiğini belirten TUREB, bu noktalardan birinin de Yerebatan Sarnıcı’nın üzerindeki yol olduğuna dikkat çekti.

Açıklamada, turizm sezonu nedeniyle tonlarca ağırlıktaki yüzlerce tur otobüsünün her gün Yerebatan Sarnıcı’nın üzerinden geçtiğine, indirme noktası olduğu için araçların o bölgede oyalandığına dikkat çekildi. İstanbul Turist Rehberleri Odası da (İRO) Yerebatan Sarnıcı önündeki yolun hemen trafiğe kapatılmasını talep eden bir açıklama yaptı. Açıklamada, tur araçlarının indirme bindirme noktasının, Sultanahmet Parkı yanındaki eski otobüs durağına alınması istendi.