Türk dizileri ve Nazar Boncuğu tanıtıldı

Etkinlikler
CNN muhabiri Muhammed Jamjoom tarafından hazırlanan dosyada, Türk yapımı dizilerin, Türk televizyonunun dönüşüm geçirmesine katkı sağladığı belirtildi ve buna "Gümüş" dizisi örnek gösterildi...
EMOJİLE

CNN muhabiri Muhammed Jamjoom tarafından hazırlanan dosyada, Türk yapımı dizilerin, Türk televizyonunun dönüşüm geçirmesine katkı sağladığı belirtildi ve buna "Gümüş" dizisi örnek gösterildi.
Dizinin 2005 yılında mütevazi bir yerel üretim olarak yayınlanmaya başladığı ancak zaman içinde uluslararası alanda yoğun ilgi topladığı, İstanbul sokaklarında dizi çekimlerine sıkça rastlandığı anlatıldı.
Programda, "Gümüş" gibi dizilerin, Türkiye’de çok popüler olmasının yanında, başta Arap dünyası olmak üzere uluslararası arenada yoğun izleyici kitlesini kendisine çektiği kaydedildi.

"Gümüş" dizisinin, flört ve yatakta öpüşme gibi sahnelerle bazı tabuları yıktığı, "geleneksel İslam kültürlerinde hızla büyüyen bir hayran kitlesine ulaştığı" yorumu da yapıldı.

Dizinin oyuncularından Kıvanç Tatlıtuğ’un Ortadoğu’daki popülerliğinden bahsedildi. Programda konuşan Tatlıtuğ, Dubai’de binlerce hayranın kendisine gösterdiği yoğun ilgiyi anlattı.

Yönetmen Zeynep Günay Tan da, dizilerin, gerçek aile temaları üzerine kurulu olmasından dolayı popülerlik kazandığını belirterek, bunların sadece birer "dizi" olmakla kalmayıp, aileleri birarada toplayan ve üzerinde tartışılan yapımlar haline geldiğini söyledi.

"Gümüş" dizisindeki aşk sahnelerinin "kadınlarda hayranlık uyandırdığı, erkeklerde ise öfkeye yol açabildiği" kaydedilen programda, "aşırı muhafazakar Suudi Arabistan’da bir din adamının, diziyi yayınlayan uydu istasyonlarının sahiplerinin idam edilmesi çağrısında bulunduğu" ifade edildi.
"Yabancı Damat" dizisinin de başta Yunanistan olmak üzere Balkanlar’da, hatta Japonya’da dev bir hayran kitlesine sahip olduğu ve dizi film sektöründeki birçok kişinin, bu dizileri "Türkiye’nin en önemli kültürel ihraç malları arasında gördüğü" belirtildi.

Programa katılan yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu, dizilerin sağladığı bu başarının, Türk insanının kişiliğini, karakterini ve kimliğini dünyaya tanıttığını söyledi.

Oyuncu Songül Oden de, dizilerin etki gücüne vurgu yaparak, "Televizyon çok güçlü bir aygıt. Birbirimizin kültürünü gördüğümüzde, birbirimize sadece coğrafi olarak değil, duygu olarak da ne kadar yakın olduğumuzu anlıyoruz. Bu bence çok önemli" diye konuştu.

"I-list" programında Türk dizilerinin yanı sıra, nazar boncukları da tanıtıldı. CNN International sunucusu Zain Verjee tarafından hazırlanan dosyada, nazar boncuklarının Türkiye’de çok popüler olduğuna ve hemen her yerde bunlara rastlanabildiğine işaret edildi.

Programda nazar boncuklarının işlevlerine ve ülkede gördüğü değere değinen Verjee, turistlerle ve yerli halkla röportajlar yaptı. Programa katılan bir esnaf, günde 500 nazar boncuğu sattığını söyledi.

AA