Prof. Dr. Aziz Sancar dahi çocuklarla buluşuyor

Etkinlikler
Tüm Üstün Zekalılar Derneği’nin (TÜZDER), “Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü” kapsamında, düzenleyeceği “Dahiler Dahildir!”  konulu sempozyumda; Nobel ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar ile dahi ve...
EMOJİLE

Tüm Üstün Zekalılar Derneği’nin (TÜZDER), “Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü” kapsamında, düzenleyeceği “Dahiler Dahildir!”  konulu sempozyumda; Nobel ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar ile dahi ve üstün zekalı çocuklar, aileler ve eğitmenleri buluşturacak.
Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi’nde 22 Mayısta tertip edilecek sempozyuma onur konuğu ve konuşmacı olarak katılacak olan Biyokimya ve Biyofizik Profesörü Sancar, “Üstün Zekalılar’da Motivasyon” konulu bir sunum yapacak. Sancar, konuşmasında öğretmen ve velilere de önemli tavsiyelerde bulunacak.

“GELECEĞİN İNŞASINDA ÜSTÜN ZEKÂLI ÇOCUKLARIN YERİ BÜYÜK”

TÜZDER Genel Müdürü Tunahan Coşkun,  Geleceğimizin inşasında üstün zekalı çocukların çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çekerek, “Bu yılki programımızda özellikle üstün zekalı çocukların en önemli özelliklerinden olan bilinmeyeni keşfetme merakı ve motivasyondan yola çıkarak; bu iki özelliği çok başarılı bir şekilde kullanan Prof. Dr. Aziz Sancar’ı geleceğin bilim adamlarıyla bir arada olması için onur konuğu olarak davet ettik.” dedi.

21. yüzyılda, bilim-teknik, güzel sanatlar, düşünce vb. alanlarda erişilen düzey ve uygarlığı, büyük ölçüde üretken ve üstün yeteneğe sahip olan, Prof. Dr. Aziz Sancar gibi insanlara borçlu olduğumuzu söyleyen Coşkun, “Böylesine büyük öneme sahip dahi insanlar için ülkemizde bir gün ve o güne özgü bir etkinlik düzenleme projemizi bu yıl da 22 Mayıs, Pazar günü gerçekleştiriyoruz. Amacımız düzenlediğimiz programla konunun bilimsel platformda konuşulması ve uygulamaya yönelik adımların atılmasıdır.” diye konuştu.

“DAHİ VE ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLAR KÜÇÜK YAŞTA TANILANMALI”

Dahi ve üstün zekalı çocukların zamanında fark edilmesinin önemine dikkat çeken Tunahan Coşkun, “Geleceğimizi inşa edecek olan üstün zekalı çocukların gereğince ve zamanında fark edilememesi, en uygun eğitimin sağlanamaması gibi nedenler yüzünden, böylesine önemli nitelikteki yetenekler silinerek toplumumuz için büyük bir kayıp olacaktır. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için üstün zekalı çocukların küçük yaşlarda tanılanması ve durumlarına en uygun eğitim ortamı içerisinde yetiştirilmesi sadece TÜZDER’in değil; tüm toplumumuzun en önemli konularından biri olmalıdır. ” açıklamasında bulundu.

“DAHİ PARKLA EĞİTİMİ ÜST KONSEPTE TAŞIDIK”

Dahi ve üstün zekalı çocukların eğitimi konusunda yaptıkları çalışmalara da değinen TÜZDER Genel Müdürü Coşkun, “Özellikle bu yıl eğitimcinin eğitimine ağırlık vererek çalışıyoruz. Geçen yıl başlattığımız üstün çocuklarla atölye çalışmalarını bir üst konsepte taşıyarak Türkiye’de üstünler için sıra dışı mekan olan “Dahi Park”ı uygulamaya koyduk. Bunun yanı sıra Türkiye’nin önemli üniversiteleri ile işbirliği yaparak, akademisyenlerden aldığımız destekle, zeka ve akıl oyunları eğitmenliği, STEM eğitici eğitimi gibi özel branşlarda da eğitimcileri eğitiyoruz.” dedi.

Bu yıl 4.’sü yapılacak olan, “Dahiler ve Üstün Zekalılar Günü” programı TÜZDER tarafından, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bilimsel desteğinde, THY, Boğazhisar Eğitim Kurumları ve Hisar İntercontinental Hospital’ın sponsorluğunda düzenleniyor.