Kadın Hakları Opera Sahnesinde

Etkinlikler
Türkiye’de 15 yıl önce sahnelenen ünlü operet, bu kez farklı bir yorumla sanatseverlerin karşısına çıkacak. Operet türünde görülen var olan düzeni destekleme, kadının toplumdaki saygınlığını ön ...
EMOJİLE

Türkiye’de 15 yıl önce sahnelenen ünlü operet, bu kez farklı bir yorumla sanatseverlerin karşısına çıkacak. Operet türünde görülen var olan düzeni destekleme, kadının toplumdaki saygınlığını ön plana çıkaran Şen Dul’da yerini ezberbozan bir anlayışa bırakıyor. Rejisörlüğünü Aytaç Manizade, orkestra şefliğini Serdar Yalçın’ın üstlendiği eserde Hakan Aysev, Şebnem A. Uslanmaz, Peyman Dorkan, Hande Soner, Sevan Şencan gibi oyuncular rol alıyor.

Şen Dul, dün Süreyya Operası’nda bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Sanatçıların da katıldığı toplantıda İDOB Müdürü Suat Arıkan, her eserin içinde mutlaka bir kadının yer aldığını, Süreyya Operası’na geldikleri günden itibaren klasik bir Viyana opereti sahneleme düşüncelerinin olduğunu ifade ederek, daha gösterimler başlamadan 10 temsilin biletlerinin tükenmesinin doğru bir karar verdiklerinin göstergesi olduğunu söyledi. Operetin rejisörü Aytaç Manizade, "İçerik olarak önceki sahnelenenle farklılıklar var ve eser bugünün yaklaşımıyla ortaya çıktı, daha müzikal oldu." dedi. Danilo Danilowitsch rolünü üstlenen Hakan Aysev ise operanın zamanla alışılan bir sanat dalı olduğuna dikkat çekerek bunun için insanların kavranması daha kolay eserlerle operaya başlaması gerektiğine inandığını, Şen Dul’un böyle bir operet olduğunu belirtti.

Franz Lehar’ın Şen Dul’u, Viktoryen ahlakın egemen olduğu dönemden modern kadın imajına geçişin masalsı bir anlatımı. İlk kez 1905’te seyircisi ile buluşan operetin konusu kısaca şöyle: Parasız bir kız olan Hanna Glawari ile soylu Danilo birbirini çok sevmektedir. Danilo’nun amcası, evlenmelerine izin vermeyince Hanna bir bankerle evlenir. Danilo, Paris’e gönderilir. Banker evlendiği gece ölür. Artık ekonomik gücü olan Hanna, Danilo’nun kendisine aşkını itiraf etmesini bekler. Danilo, sonunda teslim olur. Hanna seçme hakkını aşktan yana kullanmış ve amacına ulaşmıştır. (0216 346 15 31)