İstanbul’a Yeni Bir Kültür Merkezi

Etkinlikler
Osmanlı ordusunun Batı’ya yapacağı seferlerden önce ordunun toplandığı alanda Hünkâr Kasrı olarak inşa edilen Otağ-ı Hümayun, 550 yıl sonra kültür merkezi oluyor. Yıldız Teknik Üniversites...
EMOJİLE

Osmanlı ordusunun Batı’ya yapacağı seferlerden önce ordunun toplandığı alanda Hünkâr Kasrı olarak inşa edilen Otağ-ı Hümayun, 550 yıl sonra kültür merkezi oluyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Davutpaşa kampüsünde yer alan Otağ-ı Hümayun, 2010 AKB Ajansı ve üniversitenin işbirliğiyle onarımdan geçirildi. Yapı, bundan sonra üniversite bünyesinde çeşitli kültür sanat etkinlikleri mekanı olarak kullanılacak.

Otağ-ı Hümayun, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Berin Alper, Doç. Dr. Nüket Tuncer ve Yrd. Doç. Dr. Faruk Tuncer’in danışmanlığında 9 aylık sürede restore edildi. 1957 yılında yapılan onarımda kubbeye yaklaşık 20 tona yakın, üst tonozlara ise 17 tona yakın yük bindirildiği için, betonla sıvanan tüm iç duvarları ve kurşun taklidi sıvayla sıvanan kubbe ve üst tonozları temizlendi.

ORJİNALE UYGUN
Yapının içinde zemin bozulmayacak şekilde sıva raspası, çıkan kalem işleri için ise kalem işi raspası yapıldı. Yapıya 3 bin 200 metrekare Horasan harçlı sıva, 50 metrekare mukarnaslı ve müzeyyen sıva yapıldı. Yapı zemini orijinaline uygun el yapımı klasik altıgen döşeme taşı ile kaplandı. Üst ana mekanda kalan son çiniler örnek alınarak çiniler yapıldı.

1998’den bu yana Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından kullanılan Otağ-ı Hümayun, İkinci Bayezid (1482–1512) döneminde Vezir Davut Paşa tarafından yaptırıldı. 1483’te yapıldığı sanılan yapı, 18. yüzyıldaki depremlerden sonra, çinilerinin bir bölümünü kaybetti, giderek bakımsızlaştı. Daha sonra işlevi dışında kullanılarak yıprandı.