En Çok Satılan ve Yeni Çıkan Kitaplar

Etkinlikler
Haber 7 Kitap Dünyası Sayfası ve stratejik ortağı ilknokta.com sitesinin hazırlamış olduğu, satış mağazaları zincirleri ve dağıtımcı rakamlarına dayanarak hazırlanan en çok satanlar ve yeni çıkan kita...
EMOJİLE

Haber 7 Kitap Dünyası Sayfası ve stratejik ortağı ilknokta.com sitesinin hazırlamış olduğu, satış mağazaları zincirleri ve dağıtımcı rakamlarına dayanarak hazırlanan en çok satanlar ve yeni çıkan kitaplar listesinde son durum şöyle:

Not: En çok satılan kitaplar listemiz D&R, NT, Remzi, İnkilap ve Nezih mağazalarının çok satanlar listeleri ile dağıtımcı rakamlarının karyılaştırılmasından oluşturulmaktadır.

Yeni çıkan kitaplar listemiz ise Kitap Dünyası Sayfasına ulaştırılan kitapların listesidir…

Haber 7 kitap sayfası açıldığı günden bu yana istisnai durumlar hariç, tarafımıza ulaştırılmayan kitaplara listede yer vermediği, kitap tanıtımları titiz bir okumdan sonra yapılmaktadır. Haber 7 kitap sayfasında okunmamış kitapları tanıtılmamaktadır.  

Çok Satanlar:

1- Aşkın Gözyaşları – Sinan Yağmur – Karatay Akademi Yayınları

2- Hayat Dürbünümde Kırk Sene – Ayşe Kulin – Everest Yayınları

3- Arı Kovanına Çomak Sokan Kız – Stieg Larsson – Pegasus Yayıncılık

4- Şah ve Sultan – İskender Pala – Kapı Yayınları

5- Hüzün Dürbünümde Kırk Sene – Ayşe Kulin – Everest Yayınları

6- Firarperest – Elif Şafak – Doğan Kitap –

7- Hayatın Işıkları Yanınca – Serdar Özkan – Altın Kitaplar

8- Lüsyen – Can Dündar – Can Yayınları

9- Ye Dua Et Sev – Elizabeth Gilbert – Pegasus Yayıncılık

10- Başın Öne Eğilmesin – Bekir Coşkun – Bilgi Yayınevi

11- Bir Dönem İki Kadın – Melek Ulagay, Oya Baydar – Can Yayınları

12- Öcalan’ın İmralı Günleri – Cengiz Kapmaz – İthaki Yayınları

13- İstanbul Hatırası – Ahmet Ümit – Everest Yayınları

14- Büyük İnsanlık – Kendi Sesinden Şiirler – Nazım Hikmet Ran – Yapı Kredi Yayınları

15- Platon Bir Gün Kolunda Bir Ornitorenkle Bara Girer…- Daniel Klein, Thomas Cathert – Aylak Kitap

16- Cumhuriyet – 2. Kitap – Türk Mucizesi – Turgut Özakman – Bilgi Yayınevi

17- Hürrem – Moskof Cariye – Demet Altınyeleklioğlu – Artemis Yayınları

18- Dağın Ardına Bakmak – Bejan Matur – Timaş Yayınları

19- Başka ”Ayrılık Ayrı, Aşk Bitişik Yazılır” – Kahraman Tazeoğlu – Destek Yayınları

20- Zulümhane – Mustafa Balbay – Cumhuriyet Kitapları

 

Yeni çıkan kitaplar

Gayri Resmi Yakın Tarih – Mustafa Akyol – Nesil Yayınları
Geçmiş, kalır. Kişiler kadar, toplumların hayatlarında da, dün yaşananlar bugünü etkiler ve bugün onları nasıl yorumladığımıza göre yarını da belirler.

Oyuncak Tamirhanesi – Metin Karabaşoğlu – Nesil Yayınları
Uzmanlıklar çağında yaşıyoruz. İvan İllich’in deyimiyle, ‘kabiliyetsizleştirici uzmanlıklar çağı’nda hem de… Her konuyu ‘uzman’lara bırakırken, fıtratın sesi de, vahyin sesi de duyulamıyor kulaklarımızda. Bunca gürültü arasında, kendi iç sesimizi dahi duyamaz haldeyiz.

Molla Hamid Ekinci – İhsan Atasoy – Nesil Yayınları
Üstad Bediüzzaman Said Nursî’nin Eski Said’den Yeni Said’e geçiş döneminde, Van ve Erek Dağı’nda geçirdiği iki yıl altı aylık (1923-1925) sürede en yakınında bulunan bahtiyarlardan biri Molla Hamid Ekinci’dir.

Peygamberimizin Mutlu Yuvası – Hilal Çelikkol Kara – Nesil Yayınları
Hazreti Hatice – Hazreti Aişe – Hazreti Fatıma – Hazreti Ümmü Seleme – Hazreti Zeynep

Vatan – Yıldızlardan Uzak Mı? – Mehmet Çetinkaya – Yitik Hazine Yayınları
Eser I. Dünya Savaşı sonunda esarete düşen Mehmetçiklerin başlarından geçenleri anlatıyor. Bu konuda ülkemizdeki ilk derli toplu çalışma olan kitapta bazı fotoğraflar ilk defa yayınlanıyor.

Dahi Çocuk Yetiştirmek – Erdinç Güllü – Hayat Yayıncılık
Bir sınav esnasında Einstein’in asistanı heyecanla sınav salonundan çıkar ve Einstein’in odasına gider. Nefes nefese kalmıştır. Einstein’e: “Efendim, galiba bir yanlışlık yaptınız, sorularınız, geçen yıl sorduklarınızın aynısı!” der.

Salaheddin Eyyübi 1138-1193 – Hannes Möhring – Kitap Yayınevi
Salaheddin Haçlı ülkelerine ağır zararlar verdiği halde Avrupa tarihine mert bir düşman örneği olarak geçmişti. Avrupalı çağdaşlarına göre Salaheddin tam bir şövalye ve bazıları için de gizli bir Hristiyan’dı.

Dünyanın Üç Yüzü – Mustafa Ulusoy – Timaş Yayınları
Zaten, dünya tadımlık bir yer Varlığımızı kaplamış bitimsiz hüzün.

Yazılası Destanlar – Cemal Uşak – Kaynak Kitaplığı
Hangi birinden söz etmeli ki? Şarkı yarışması birincisi Hatice Alizade’yi mi, Necip Fazıl Kısakürek’in Sakarya şiirini mükemmel bir şekilde okuyan Moğolistanlı Dolgurma Bayer’i mi, "Ben babamı orada kaybettim.

Sultan Abdulaziz Han ve Darbeci Paşalar – Can Alpgüvenç – Kaynak Kitaplığı
Sultan Abdülaziz Hana yapılan darbeyi ve bu darbeyi gerçekleştirenlerin ruh anatomisini anlatıyor. Darbecileri darbe yapmaya iten sebepler nelerdi. Kimlerin gazıyla darbe yaptılar ve Sultana nasıl bir zulmü reva gördüler.

Mevlana Halid-i Bağdadi – Abdurrahman Memiş – Kaynak Kitaplığı
Hâlidiye tarîkatı Anadolu’da bilim, sanat, basın ve dinî hayat üzerinde etkili olmuştur. Tarihçi İbnü’l-Emin Mahmud Kemal İnal ve kardeşi Tevfik Efendi, Osman Abdülmennan Efendi’den; Büyük Doğu Dergisi’ni çıkaran Necip Fazıl Kısakürek, Abdülhakim Arvasî’den; Hareket Dergisi’ni çıkaran Nurettin Topçu ise Abdülaziz Bekkine’den feyz almışlardır. Bu önemli tarîkatın kurucusu Mevlânâ Halid-i Bağdadî’yi tanımak, yakın ve uzak kültür tarihimizi bilmek açısından büyük önem arzetmektedir.

Evliya Çelebi – Yusuf Çetindağ – Kaynak Kitaplığı
Evliya Çelebi neredeyse dünyanın yarısını gezmiştir. Bu gezileri de at sırtında kimi zaman yalnız, kimi zaman da birkaç kişiyle beraber gerçekleştirmiştir. Onlarca memleket gezdiği için çok farklı kültürlere şahit olmuş, dillerini bilmediği birçok insanla da muhatap olmuştur.

Efe Türk Yavuz Han – Hasan Basri Bilgin – Hayat Yayıncılık
Hakkında ileri sürülen çok lâf arasında, Yavuz Sultan Selim için en uygun sözü; 10 yaşına kadar yanında büyüyen torunu için Fatih Sultan Mehmet söyleyip;“Benden sonra tahta kim oturur bilmem de, bu EFE TÜRK’ ünöyönetiminde, Devlet-i Aliyye en az üç misli büyüyüp dev bir imparatorluk olur!” keşfinde bulunmuştu.

Çözüm Mümkün Çareseri Mimkun e – Nesil Yayınları
“Doğru bir çözüm, öncelikle soruları doğru sormaya ve doğru sorular sormaya bağlıdır. Doğru sorular sorabilmek için ise, meselenin adını doğru koyabilmek gerekir. Meselenin adı doğru konulmadığı sürece, çok sorular sorulur, çok konuşulur, çok çözümler üretilir; ama bütün bunlar bizi kalıcı bir çözüme ulaştırmaz.

Dost İstersen Allah Yeter – Lütfullah Müftüoğlu – Bilge Yayıncılık
İnanan insan hayatının her anında Allah (cc) ile yaşar.Her an, her saniye Allah (cc) der.Her işe başlarken mutlaka "Bismillah" çeker.Her hangi bir musibet ile karşılaştığında "Aman Allah’ım" der.Kendisine saldıran düşmanının üzerine yürüdüğünde "Allah Allah" nidaları yükselir ağzından…Bir şeye güç yetiremediğinde "Ya Allah" diye medet bekler.

Orduda ve Yargıda Darbeci Kuşatma – Yusuf Çağlayan – Nesil Yayınları
Darbe dönemlerinin getirdiği normlar ve kurumsal yapılar, ülkemizde, askerî ve sivil bürokrasiye devletin diğer bütün kurumları ve toplum üzerinde yetkiler tanıyan bir vesayet rejimini inşa etmiş bulunuyor.

Cumhuriyet Tarihinin Bilinmeyenleri – İlber Ortaylı – Profil Yayıncılık
Türkiye tarihinin teknik olarak yazımını, birtakım tezlerin teknik tenkidini yapanlar ecnebiler, yani tarih eğitimlerini, tarihe bakış alışkanlıklarını tamamıyla bu çevrenin dışında edinmiş insanlar. Bu konunun üzerinde durulması gerekiyor.”

28 Şubat Sürecinde Medya – Nuraydın Arikan – Okur Kitaplığı
"Haber", herhangi bir unsurun propagandasını yapmak isteyenlerce kullanılması tercih edilen öğedir. Çünkü haber, bilgi edinme ihtiyacının ötesinde, bir şeyleri "duyurmak" amacıyla da kullanılmak istenmektedir. Bu nedenledir ki; devlet, güçlü ve varlıklı kişiler, yöneticiler, şirketler, diktatörler gibi çeşitli egemenler, haberi kendi güçlerini arttırmak için bir araç olarak görmektedirler.

AK Parti ve Kürtler – Halime Kökce – Okur Kitaplığı
‘Kürt sorunu’ neden var? • ‘Kürt yoktur’dan ‘Kürt sorunu’nun kabulü aşamasına nasıl geldik?

Saplantı – Karin Slaughter – İthaki Yayınları
Karin Slaughter’ın karanlık dünyasına hoş geldiniz. Atlanta şehrinde işlenen cinayetler, korkunç ayrıntılarla teker teker birbirine bağlanırken, üç dedektif katilin peşine düşer. 

CHP Nasıl Kazanır? – Murat Erdin – Destek Yayınları
CHP’nin önünde iki yol var: Ya DEVLET PARTİSİ olarak devam edecek ve yüzde 20’lerden yukarı çıkamayacak. Ya da özgürlükçü bir sol partiye dönüşerek milletin öncelikleriyle siyaset yapacak.

İz – Canan Tan – Altın Kitaplar
Yakın çevremizde benzerlerini görebileceğimiz gerçeklikte bir baba-kız öyküsü… Babasına hayran Verda, hatta âşık. Biricik kahramanım diyor onun için. Ne var ki, yıllar önce annesiyle babasının boşanmasından sonra ayrı düşmüşler birbirlerine. Çatışmışlar, çelişmişler ama sevgileri içten içe hep sürmüş. Kariyerinde zirveye ulaşmış ünlü avukat Vedat Karacan’ın intiharıyla başlıyor öykü.

 

Düşünüyorum O Halde Sanığım – Zulümname – Mustafa Balbay – Cumhuriyet Kitapları
Mustafa Balbay’ın cezaevinde yazdığı Silivri Toplama Kampı: Zulümhane isimli kitabının ardından yeni kitabı "Düşünüyorum O Halde Sanığım: Zulümname" isimli kitabı da çok yakında çıkıyor.Kitabın etrafına geçirilmiş bir bantla okurların Balbay’a gönderebilecekleri bir kartpostal da kitapla birlikte verilecektir.

Tasavvufa Giriş – Hülya KÜÇÜK – Ensar Neşriyat
Tasavvuf, her dinde var olan mistisizmin İslam’daki adıdır. Her dinin "mistisizm" diye bir yönü vardır ve Yaratıcı’ya, O’nun koyduğu ve peygamberleri vasıtasıyla gönderdiği kuralları kapsamakla birlikte, gnostiklerin/ariflerin kendi subjektif yöntemleriyle geliştirdikleri kurallarla ulaşmaktan bahseden bir bilimdir. Popüler olmasının yanı sıra, interdisipliner alanda akademisyenlerin ilgi odağıdır.

Anahatlarıyla Tasavvuf Tarihine Giriş – Hülya KÜÇÜK – Ensar Neşriyat
Daha önceki baskıları Anadolu Üniversitesi’nin bazı bölümlerinde ve Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde ders kitabı olarak okutulmuş olan elinizdeki kitap, doğuşundan günümüze kadar tasavvufun macerasını öğrenmek isteyen her entelektüel okuyucunun merakına cevap verecek bir üslûpta kaleme alınmıştır.

Bilgelik Peşinde – Cafer Sadık YARAN – Ensar Neşriyat
Bilgelik idealinden ve bilgece bir anlayış ve yorumlanıştan yoksun kaldıklarında da, hem din hem de felsefe, indirgemeci, dışlamacı, çatışmacı ikiciliklerin ve aşırılıkların arkacında zaman ve zemin kaybederek, insanlığın ihtiyaç duyduğu eleştirel, entelektüel, ahlaki ve manevi rehberliği gerektiği ölçüde yerine getirememişlerdir.

Gırnati Seyahatnamesi – Ebu Hamid Muhammed El Gırnati – Yeditepe Yayınevi
Bu çalışma, Ebû Hâmid Muhammed el-Gırnâtî’nin 1114 yılında İspanya’nın Gırnata şehrinden yola çıkması ile başlayıp, 55 yıl süren gezisi sırasında görüp duyduklarını yazdığı seyahatnamesini ihtiva etmektedir. Müellif bu süre içerisinde Kuzey Afrika, Arap Yarımadası, İran Coğrafyası, Kafkaslar ve Doğu Avrupa’ya kadar olan Karadeniz’in kuzeyindeki toprakları gezmiştir.

 

Serenad – Zülfü Livaneli – Doğan Kitap
Roman okumak istiyorsanız…Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran’ın (36) ABD’den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner’i (87) karşılamasıyla başlar.1930’lu yıllarda İstanbul Üniversitesi’nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile’ye götürür.

Yılan Jack – Yaşar Yeşil – Bengisu Yayınları
Sultan Abdülmecit zamanında Amerika’ya savaş yardımı olarak gönderilen devecilerden Hacı Ali’nin sıra dışı romanı… Doğu’dan gelen gizemli bir yolcuyla, kasabanın cesur ve hızlı kovboyu Yılan Jack’in kesişen yolları… Nerede biteceği belli olmayan olağanüstü bir macera…

 

Osmanlı Sufiliğine Bakışlar – Ahmet Yaşar Ocak – Timaş Yayınları
Alanında otorite olarak kabul edilen Ahmet Yaşar Ocak bu kitabında yer alan makaleleriyle projeksiyonunu Osmanlı dönemindeki tasavvufî figürlere ve Osmanlı tarihinde önemli bir yer tutan sufî zümrelere çeviriyor.

Nüktedan Süleyman Nazif – Süleyman Bulut – Pupa Yayınları
Süleyman Nazif bir gün, bir yazar arkadaşıyla karşılaşır. Oradan buradan konuşurlarken, yazar arkadaşı kızınca, biraz da şakayla karışık, “Vallahi seni şu bastonla döverim,” diye üstüne yürüyünce, Nazif, “Üstad, ben senin bastonundan değil, kaleminden korkarım,” diye karşılık verir.

İslam Medeniyetine Giriş – İmadüddin Halil – Mana Yayınları
Bizler “kültürler (medeniyetler) çatışması” diye adlandırılan bir asırda yaşıyoruz. Çağ, fikir savaşlarının ve “ötekini” kontrol altında tutma mücadelelerinin yaşandığı bir çağdır. Toynbee’nin, yirmiden fazla medeniyetin ölümünden sonra günümüzde hayatta kalabilen altı medeniyetle ilgili tezini hatırlayalım. İslam medeniyeti de dahil, son nefeslerini vermekte olan bu altı medeniyet, galip durumdaki Batı medeniyetinin yörüngesinde dönmektedir ve her an bu medeniyetin yörüngesinde parçalanıp dağılabilecek durumdadır.

Batının Kur’an Algısı – Hüseyin Yaşar – Yeni Akademi Yayınları
Kökü ilahi vahye dayanan İslâm ve Hırıstiyanlığın münasebetlerinin başlangıcı Asr-ı Saadet’e kadar gider. Batı, Müslüman toplumlarının medeniyet, heyecan ve hayat kaynağının Kur’ân olduğunu Haçlı Seferleri zamanında keşfetmiştir. Mezkûr seferlerin sadece fiziki araçlarla kazanılamayacağını anlayan Katolik Kilisesi, Kur’ân’ı Latince’ye çevirip Haçlı demagoglarına göndermiş, Müslümanlardan kurtulmanın yolunun onları Hıristiyanlaştırmak olacağını düşünerek ilk defa misyonerlik kurumlarını oluşturmuştur.

Anadolu’nun Ruhu – Mahmud Erol Kılıç – Sufi Kitap
Anadolunun Ruhu, Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıçla tasavvuf, felsefe ve siyaset üzerine yapılmış söyleşilerden oluşuyor. Kılıç, söyleşi-kitap türündeki eserde genel manada ezoterizmin, hususi manada irfani geleneğin felsefi referans arayışındaki modern Türkiyeye sunduğu imkânları ortaya koyuyor.

İlk Dönemeçte Son Aşk – Sırrı Çınar – Akis Kitap
Yaşamda her dönemeç yeni umutlara gebedir. Dönüle dönüle gidilir hayat yolunda. Bazıları vardır ki ilk dönemeçte kalır. Bazıları ilk dönemeçte bütün umduklarını bulurlar. Yaşanılan her yeni gün değil midir hayattan nasip… Geçeni geride bırakıp, geleceğe umut yüklemek ne kadar anlamlıdır?

 

Esrarname – Ayfer Kafkas – Timaş Yayınları
Bildiklerin, gördüklerinden ibaret ama her şeyi görüyor musun? İşte sana görmediklerini vaat ediyorum, iyice düşün, istiyor musun…

Hayatın Işıkları Yanınca – Serdar Özkan – Altın Kitaplar
Hayata kırgın bir yetişkin. Bir yunus ile "hayatın ışıklarını yakacak" çok özel bir dostluk. Karşılıksız sevgi, ümit ve hayata dair mucizevi bir yolculuk… Okuru gerçek hayatın içinde büyülü bir dünyaya taşıyan, soluksuz okuyacağınız sıradışı bir serüven.

Görmeniz Gereken 501 Ada – Kolektif – İş Bankası Yayınları
Görmeniz Gereken 501 Ada, dünyanın en büyüleyici adalarını ister gezerek ister bir koltuğun rahat ortamında keşfetmenin yollarını arayan okuyucularımız için uzmanlar tarafından kaleme alınmış harika bir kaynaktır. Kitapta adı geçen adalardan bazılarına ulaşım son derece zorken, diğerlerine anakaradan yapılacak kısa bir tekne ya da uçak yolculuğu ile ulaşmak mümkündür.

Muhteşem Süleyman – Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan – Erhan Afyoncu – Yeditepe Yayınevi
Kanuni Sultan Süleymanın iktidar yılları daha 17. yüzyıl yazarları tarafından Altın Çağ olarak tarif edilmişti. Aslında bu dönem hayatın siyahla beyaz arasındaki bütün renklerini içinde barındırıyordu. Tahta çıkarken tek evlat olmanın rahatlığını yaşayan Kanuni, saltanatı sırasında iki oğlu ile altı torununu öldürttü. İmparatorluğun büyük fetihlerle bir dünya gücü haline gelmesi de, ilk defa Harem-i Hümayundan bir hasekinin, Hürrem Sultanın siyasette aktif rol oynaması da bu dönemde oldu.Muhteşem Süleyman, aynı zamanda büyük bir aşıktı. Zafer mutluluğu kadar aşkın ve ayrılığın ıstırabını da bilen hükümdardı. Bu kitapta doğunun ve batının şahitliğinde muhteşem yüzyılın bir panoramasını bulacaksınız

Has-Bağçede ‘Ayş u Tarab – Nedimler Şairler Mutripler – Halil İnalcık – İş Bankası Yayınları
Osmanlı sarayında nasıl eğlenilirdi?İçki eğlence meclislerinde nasıl yer alırdı?"Tarihçilerin Kutbu" Halil İnalcık’ın o dönemlere ait özgün ve güvenilir kaynaklardan derlediği çalışması, sosyal tarihimizin az bilinen bir yönünü gündeme taşıyor. Abbasi ve Emevi geleneğinde de "saltanatın gereği" sayılan sazlı sözlü, içkili sakîli işret geleneğinin tarihini ve bu âdetin Osmanlı sarayındaki uygulamalarını anlatıyor.

Tek Boyutlu Kadın – Nina Power – Habitus Yayıncılık
Tüm o ilginç kadınlar nereye gittiler? Modern kadın tasvirine inanacak olsaydık kadının başarısı, pahalı çantaları, vibratörü, işi, evi ve sevgilisi olmasıyla ölçülür derdik. Tabii ki kimse televizyon programlarına, dergilere ve reklamlara inanmak zorunda değil, çoğunluk da inanmıyor zaten. Peki nasıl bu hale geldik?

 

Bırakmayı Düşündüm – Hulki Cevizoğlu – İsim Yayınları
İttihatçı mıydı?.. Doğum tarihi 1880 mi, 1881 mi?.. Ermenileri sürdü mü?.. Aydınlarımız için neler söyledi?.. Sürekli Devrim mi istedi?.. Musul ve Irak’ın yarısını niçin almak istedi?.. Komünizm ve Bolşevikliği istedi mi?.. İstanbul’da ajan tuzağına nasıl düştü?.. Karga kovaladığı tarla ne tarlasıydı?.. İçki yasağını savundu mu?.. "Milyonlarca Türkü öldürdük" sözüyle ne demek istedi?.. Kurtuluş Savaşı’nda Yunanlılara karşı 100 bine karşılık 10 bin mi zayiat verdik?.. "Türkiye Türklerindir!" sözünü ne zaman ve niçin söyledi?.. Almanya ile Amerika arasında bir "mandacılık" tercihi yaptı mı?..

Kibrit Çöpleri – Murathan Mungan – Metis Yayıncılık
Murathan Mungan’ın alışılmadık kısalıkta, 1-1.5 sayfalık kısa öykülerini, kitapta yer alan şu cümleleri çok iyi anlatıyor: En kısa hikâye parçasına an denir.Bazı anlar bütün yaşamımızı belirler. "Bütün yaşamımız" dediğimiz de o birkaç âna bakar aslında…Bu yüzden yıllar sonra en çok hatırladıklarımız anlardır.Gerisi bulanıktır. Geçmişi anlar berraklaştırır.

Son Kürt İsyanı – Mesut Yeğen – İletişim Yayınları
"Kürt meselesi: Niye var?" Mesut Yeğen’in elinizdeki kitaptaki sorgulaması, bu basit ve temel soruyla başlıyor. Yıllarca etrafında dönülüp durulan ve bir türlü içinden çıkılamayan bir meseleyi ilk defa karşılaşıyormuşçasına yalın, açık seçik ortaya koymak zihin açıcıdır. Mesut Yeğen, bu ‘sadeleştirmeyi’ yapıyor. Fakat orada kalmıyor, aynı zamanda Kürt Meselesinin somut görünümlerine, zorlu ayrıntılarına giriyor. Kürtçe eğitim, demokratik özerklik gibi en hararetli tartışma başlıklarımasaya yatırılıyor kitapta.

Mircea Eliade Ve Din – Ramazan Adibelli – İz Yayıncılık
Mircea Eliade, 20. yüzyılda dinler tarihi ve din fenomenolojisi alanına damgasını vuran en önemli isimlerden biridir. Eliade’nin çalışmaları hem din bilimleri alanına kazandırdığı yeni ufuklar, hem modern dünyanın mahiyetini ve seküler bir boyuta indirgenen insanlık halini kavramak açısından göz ardı edilemez bir öneme sahiptir.

Abdülhamidin Cinci Hocası – Süleyman Tevfik Özzorluoğlu – Yeditepe Yayınevi
II. Abdülhamid tarikatlara özel bir önem vermiş, bunların yemek ve aydınlanma gibi masraflarını bizzat kendi karşılamış, harap halde olan tekkelerin onarımlarını yaptırıp, tarikat büyüklerinin türbelerini tamir ettirmişti. Arap vilayetleri ve Afrika’daki nüfuzlu tarikat şeyhlerine nişan ve rütbeler ihsan etmenin yanında maaşlar da bağlayan Padişah, Ebü’l-Hüda Efendi, Zafir Efendi gibi şeyhleri yanında tutarak onların nüfuzlarını kullanmıştı.

Karşılaştırmalı Siyaset Sanatı – Ruth Lane – Küre Yayınları
"Karşılaştırmalı siyaset nedir? O iki şeydir; birincisi, bir dünya, ikincisi, bir disiplin. Bir ‘dünya’ olarak karşılaştırmalı siyaset, yeryüzünün her parçasındaki, Afrika, Asya, Avrupa, Latin Amerika ve Kuzey Amerika’daki, siyasal davranış ve kurumları kapsar. Karşılaştırmalı siyasetin ‘dünyası’, Sovyetler Birliği’nin çöküşünü ve Avrupa Birliği’nin yükselişini; Doğu Asya’daki ekonomik büyümeyi ve Afrika’nın birçok bölgesindeki ekonomik durgunluğu; eski Yugoslavya’daki savaşı ve Orta Doğu’daki barışın başlamasını; Latin Amerika’daki demokratikleşmeyi ve Güneydoğu Asya’daki militaristleşmeyi; çağdaş siyasal dünya diye bildiğimiz her yerde birbirine karışmış şekilde bulunan umut ve çaresizliği, başarısızlığı ve başarıyı kapsar.

Mutluluk Veren Sağlık – Petek Kitamura – Dharma Yayınları
İçimizdeki mutluluk ışığı başkaları tarafından yakılmaz, o ışığı ilk defa kendimiz yakmalıyız. Mutlu çevremiz bu ışığın sönmemesine yardımcı olur, ışığın devamlı olması için ortam hazırlar. Mutsuzluğumuza şefkat göstermeyelim, kendimize acımayalım, çünkü bu duygu üzerimize çöreklenip oturmaya bayılır, onu bir düşman gibi görüp ondan uzak duralım, hatta kaçalım. Mutlu insanlarla beraber mutluluğu yakalamak, yaşam gayemiz olmalıdır. Mutsuz kişilere de yardım edelim, ama onların durumunu paylaşmayalım. Çünkü onlarla aynı duruma düşürsek, artık onlara yardım da edemeyiz.

Ada – Warren Fahy – İnkılap Kitabevi
Pasifik Okyanusu’nun güneyinde, medeniyetten binlerce kilometre uzakta, yaşamla ölüm arasında bir yerde… Henders Adası’nda yaşam, insanoğlunun keşif merakı karşısında ayakta kalabilecek mi?

Turuncu Geçmişin Kıyısında – Melih Özeren – İletişim Yayınları
"Ömrümden, sürüye sürüye yanımda en çok kendimi getirdim. Bugün ve geçmişin teknesinin temel direğiyim ben. Pas dolu bir limanda, paslı bir direk…""Veda gününe kadar, artık her şeyi bir kere yapıp on kere aklımıza yazacaktık ki unutmayıp hatırlayalım. Evin yokuşundan son kez çıkacaktım mesela; anahtarlarını son kez kaybedecek ve bir daha hiç yaptırmayacaktım.Ada vapuruna son kez binecek, Marika’yı evinde son kez görüp dönüş vapurunun üstünde onu son kez özleyecektim.

 

Küçük Tanrılar – Terry Pratchett – İthaki Yayınları
Brutha, Seçilmiş Kişi’ydi ve bir kaplumbağa şeklindeki Tanrı onunla konuşmuştu. Brutha basit birisiydi. Okuma yazması yoktu. Kavun yetiştirmekten çok iyi anlardı. Çok az isteği vardı. Yozlaşmış kiliseyi devirmek istiyordu. Yaklaşmakta olan o korkunç kutsal savaşı engellemek istiyordu. Kilisenin öğretisine karşı çıkarak, Diskdünya’nın uzayda, gerçekten de dev bir kaplumbağanın sırtında hareket ettiğini öne süren bir filozofun idamını durdurmak istiyordu.

Bir Dönem İki Kadın – Melek Ulagay, Oya Baydar – Can Yayınları
Oya Baydar ve Melek Ulagay… Dünyanın ve Türkiye’nin, 1940’lardan günümüze uzanan macerasına tanıklık etmiş, tanıklıkla kalmayıp olayların içinde yaşamış iki kadın. Gençliği, umudu, devrimci mücadeleyi, sol örgütleri, hapishaneleri, işkenceleri, sevdiklerini yitirmenin acısını, mülteciliği, sürgünü, eve dönüşleri, İstanbul’dan Filistin kamplarına, Güneydoğu’dan Avrupa kentlerine savrulan yaşamlarını anlatıyorlar. 27 Mayıs’a, 68 olaylarına, solun yükselişine, 1 Mayıs’lara, 12 Mart ve 12 Eylül darbelerine, katliamlara, Kürt hareketinin başlangıç günlerine, kontrgerillaya, Ortadoğu’da Amerika ve İsrail’in Filistin halkını yok etme planlarına, Doğu Bloku’ndaki yaşama, Berlin Duvarı’nın yıkılışına, sosyalist sistemin çöküşüne, yakın tarihin daha nice olayına tanıklık etmişler.Günümüz Türkiyesi’nde ve dünyada adları bilinen, bugün hâlâ önemli konumlarda, siyaset sahnesinde ya da yaşamın türlü alanlarında karar noktalarında olan pek çok insanı yakından tanımışlar.

On Beş Yaşında Bir Kaptan 2. Kitap – Jules Verne – İthaki Yayınları
İnsan ticareti! Konuşma dilinde hiç yer bulamamış bu sözün anlamını herkes bilir. Denizaşırı sömürgeleri olan Avrupalı uluslar yararına yapılan bu iğrenç ticaret, uzun süre geçerli kalmış, yıllar önce yasaklanmıştı.

Martin Scorsese – Peter Brunette – Agora Kitaplığı
Amerikan sinemasının tartışmasız bir şekilde sokaklara ait saray şairi sayılan ve "Arka Sokaklar", "Taksi Şoförü", "Korku Burnu", "Günaha Son Çağrı" ve "Kızgın Boğa" gibi kült filmleriyle tanınan yönetmenin sinemaya ve kendi yönetmenlik anlayışına ait birinci elden söylediklerini anlatan bir kitap.

Son Truvalılar – Sinan Meydan – İnkılap Kitabevi
Hektor’un intikamını almak!Onlar, Anadolu’da kazandıkları büyük başarılardan sonra "Truva’nın intikamını aldım" dediler; onlar kendilerini Truvalı kahraman Hektor’la özdeşleştirdiler, onlar Doğu’nun son kahramanları, Son Truvalısı idiler. Onlar Fatih Sultan Mehmet ve Mustafa Kemal Atatürk’tü.Son Truvalılar’ın çıkış noktası, Fatih Sultan Mehmet ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kendilerini "Doğu kahramanlığının" sembolü Truva’yla özdeşleştirmeleridir. Son Truvalılar’da cevap verilen sorulardan bazıları şunlardır:Homeros’un İlyada ve Odysseia destanlarının bilinmeyen kaynakları nelerdir?

 

 Dilek Kartları – Nuray Sayarı – Destek Yayınları
Sessiz, sakin bir ortamda niyetinizi düşünerek konsantre olun ve sol elinizle bir kart seçin. O kart, sizin gerçeğinizle yüzleşmenize aracı olacak, sizi uyaracaktır. Unutmayın, hayatta hiçbir şey rastlantı değildir.

Tükeniş – Lisa Smedman – Laika Yayınları
Lisa Smedman öngörülü ve zeki bir yazar ve bu zekası; serinin, önemli gelişmelere yol açan kişisel öykülerle bezeli ‘orta kitabında’ çok kritik bir önem taşıyor.
— R. A. Salvatore

Aşk Zamanı – Necib Mahfuz – Kırmızı Kedi
Yirminci yüzyılın ilk yarısında, Kahire; varlıklı, dul bir kadın: Ain hanım. Şımartarak büyüttüğü oğlu İzzet, arkadaşı Hamdun, ikisinin de âşık olduğu güzel Bedriye ve bahtsız Seyyide; bütün bir mahalle ve o mahallede Mısır’ın saklı yüzü. Necip Mahfuz, Aşk Zamanı’nda okurunu umutsuz bir aşkın çevresinde ördüğü entrikalara, yeraltı örgütlerine, örtünmeye mahkûm kadınların cesaretle adım attığı tiyatro ve gösteri dünyasına götürüyor.

Şeytan, Melek ve Komünist – Nedim Gürsel – Doğan Kitap
Yolları yirminci yüzyılın büyük yıkımlarını yaşamış Berlin’de kesişen üç kişi. Harp Okulu eski öğrencisi, eşcinsel ve komünist Ali Albayrak. Okuldaki ve Türkiye Komünist Partisi’ndeki lakabı "Melek"; hayran, hatta âşık olduğu Nâzım Hikmet’i ihbar eden raporlarındaki kod adı "Şeytan". Şehvet düşkünü şarkıcı İpek ve onunla tutkulu bir aşk yaşayan biyografi yazarı.Siyaset ve şiddeti sorgulayan bu çokkatmanlı romanı bilinmeyen yönleriyle Nâzım Hikmet’in hayat hikâyesi olarak da okuyabilirsiniz, yirminci yüzyıl tarihiyle bir hesaplaşma olarak da..

Bektaş’ın Sırrı – Cennet Bilek, Sabahattin Şerif Meşe – Doğan Kitap
"Gelme gelme! Gelir isen dönme"Birinci kapı havayı çağırdıİkinci kapı ateşi çağırdıÜçüncü kapı suyu çağırdıDördüncü kapı toprağı çağırdı….İnsan doğduğu yere benzer, doğduğu yerin ve yaşadığı çağın hikâyesine, kendi hikâyesini de ekleyerek zamanı orada durdurur. Sonra söz büyücüleri gelir, duran zamana ve mekâna yeniden can verir..

Mavi Orman – Defne Suman – Kuraldışı Yayınları
Joan Baez, i-pod, Mevlana, hesapsız kitapsız yolculuklar, Johnny Walker reklamları, Burger King, kahve falı, pop şarkıları, Tom Robbins, sevgililer, aldatma, ölüm, Orhan Pamuk ve Daihatsu otomobillerle ahenk içinde, birbirine harman yoga asanaları… Bu kitabı çok seveceksiniz.

 

 Osmanlı İnsanı – Vehbi Vakkasoğlu – Nesil Yayınları
Osmanlı geldi geçti mi, yoksa hala yaşıyor mu? * Osmanlı bu günlere neler bıraktı? * Osmanlı hangi taraflarıyla yaşıyor ve yaşamalı? * Osmanlı insanını ve ahlakını bu yapısıyla 623 yıl ayakta tutan sırlar nelerdir. * Osmanlı’yı sevmeyenler, hatta düşman olanlar bile onun hangi taraflarının takdir ediyorlardı.

Her Durakta Aşk – Maeve Binchy – Doğan Kitap
Her gün milyonlarca insan Londra metrosunda seyahat eder. Ama genelde herkes birbirine bir anlık bir bakıştan fazlasını layık görmez bu hatta. Maeve Binchy, Her Durakta Aşk’ta Londra hayatına ayna tutacak bir bakışla bu isimsiz insanlara derinden bakmayı başarıyor…

 

Gölge Hırsızı – Marc Levy – Can Yayınları
“Sen benim gölge hırsızımsın; nerede olursan ol, seni bulacağım.” Babası tarafından terk edilmiş, çocukluğu boyunca annesiyle birlikte sıradan bir kasabada yaşayan kahramanımızın özel bir yeteneği vardır: Peşine gölgeler takılır, ona hep bir şeyler fısıldar…

Sartre’ın Lavabosu – Mark Crick – Can Yayınları
Edebiyatın “usta” yazarlarından, evdeki her türlü tamiratı kendiniz yapabilmeniz için yararlı bir kitap! Eğer büyük yazarlar, kalemlerini “kendi işini kendin yap” kılavuzu yaz- makta konuştursalardı, sonuç nasıl olurdu? Örneğin Sartre, “bulantı” yaratacak kadar tıkanmış lavaboları açma metodu, Hemingway ise “yaşlı adam” için duvar kâğıdı yapıştırma yöntemi yazsaydı?

Popüler Masonlar – Süleyman Yeşilyurt – Kültür Sanat Yayıncılık
Hayata sıfırdan başlayıp, 1994 senesinde Ankara Vadisi "Hoşgörü Locası"na kabul olunduktan sonra, kısa zamanda servetine servet katarak tanınmış ve popüler şahsiyetler kategorisine girme başarısı gösteren Ankara Ticaret Odası Başkanı (sözde milliyetçi) Sinan Aydın Aygün’ün yıllar yılı adeta bir sır gibi sakladığı masonluk belgesidir…

Jitem’i Ben Kurdum – Arif Doğan – Timaş Yayınları
Arif Doğan… Emekli bir subay… Kurucusu olduğu Jitem’i deşifre ediyor… Susurluk kazası öncesi ekibi Yalova’da ağırlayan isim. Susurluk’u anlatıyor. Ergenekon Davası’nın önemli sanıklarından…

Haber 7