Da Vinci’den Masallar

Etkinlikler
Leonardo da Vinci’nin cebinde taşıdığı ve not aldığı defterlerden birinden derlenen “Bilinmeyen Defter Codex”te 98 kısa öykü ve çizimler yer alıyor. Ünlü ressam Leonardo da Vinci, ya...
EMOJİLE

Leonardo da Vinci’nin cebinde taşıdığı ve not aldığı defterlerden birinden derlenen “Bilinmeyen Defter Codex”te 98 kısa öykü ve çizimler yer alıyor.

Ünlü ressam Leonardo da Vinci, yalnızca makineler icat edip resimler yapmadı. Fabllar, hikayeler, fantastik hayvan masalları ve fıkralar da yazdı. Da Vinci’nin mitolojik hayvanlar, bitkiler, su, hava gibi bu doğa öğelerini öne çıkardığı öyküler Marsık Kitap’ın okuyucularla buluşturduğu “Bilinmeyen Defter Codex” adlı kitapta bir araya geliyor. Kitap Da Vinci’nin yazdığı ve fabllar, efsaneler, fantastik hayvanlar ve fıkralar olmak üzere dört başlıkta topladığı 98 kısa öyküden oluşuyor.

İLK KEZ 1972’DE YAYIMLANDI

Fabllar, efsaneler, fantastik hayvanlar bölümü da Vinci’nin hayal gücünü, fıkralar bölümü muzip yanını gösteriyor.

Bilinmeyen Defter Codex” ünlü ressam Leonardo Da Vinci’nin bugüne dek üzerinde en az konuşulan eserlerinden biri. Da Vinci tüm çalışmalarında olduğu gibi, bu eserini de yine Codex denilen, tuttuğu notlardan oluşan ve hep cebinde taşıdığı defterlerinden birine yazmış, resmetmiş. Bu defter ilk kez 1972 yılında Bruno Nardini tarafından derlenip yayına çıkarılmış. Basılan bu ilk derlemeden yola çıkarak hazırlanan “Bilinmeyen Defter Codex” 185 sayfa. Marsık Kitap’ın Yayın Yönetmeni Tanay Burcu UralBilinmeyen Defter Codex”in hem yetişkinler hem de çocuklar için olduğunu söylüyor.