Çocuklarda Din Eğitimi Nasıl Olur?

Etkinlikler
Biz büyüklerin algısı ile çocukların algısı arasında çok büyük farklar var. Bize göre anlaşılması gayet rahat olan olaylar çocuk dünyasında aynı şekilde anlaşılmıyor. Bizim için çok basit olan olaylar...
EMOJİLE

Biz büyüklerin algısı ile çocukların algısı arasında çok büyük farklar var. Bize göre anlaşılması gayet rahat olan olaylar çocuk dünyasında aynı şekilde anlaşılmıyor. Bizim için çok basit olan olaylar çocukların hayal dünyalarında çok farklı şekillerde anlaşılabiliyor. Onun için çocuğun eğitimine asla bir yetişkin gözüyle bakmamalı, onları anlamak için bakış açımızı çocuğun hayal dünyasına göre ayarlamalıyız.

Bir de çocuğa anlatılmak istenen konu din gibi içerisinde soyut kavramlar barındıran bir meseleyse konuya daha hassas yaklaşmak gerekiyor. Çocuğun bütün hayatını etkileyecek o ilk şekillendirme anına çok dikkat etmemiz, hassas olmamız ve kesinlikle konuyu çocukların anlayabileceği bir şekilde anlatmamız gerekiyor.

Moral Dünyası, bu ayki kapak konusunu böylesine önemli bir konuya ayırdı. Konuyu tüm detaylarıyla ve konunun uzmanlarıyla ele almaya çalıştık. İlahiyatçı yazar Süleyman Karacelil çocuğa hangi yaşta nasıl bir dinî eğitim verilmesini ele alırken İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, imanî konuların çocuğa anlatımını, Pedagog Ali Çankırılı ise ibadetlerin çocuğa sevdirilmesi konusunu işlediler.

İlahiyatçı Yazar Dr. Reşit Haylamaz ile Efendimiz’in (a.s.m.) çocuklara verdiği dinî eğitimi konuştuk. Haylamaz’ın görüşmemizde yaptığı tespit çocuğun dinî eğitiminde anne babaların ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Haylamaz yaptığı tespitte “Efendimiz (a.s.m.) çocuklar için bir modeldi” diyerek önemli olanın dini yaşayarak model insan olmak olduğunu vurguluyor. Yazar Mehmet Paksu, kaleme aldığı yazısında Bediüzzaman’ın çocuk eğitimindeki görüşlerini aktarırken Bediüzzaman’ın “Çocuk anne-babasını dindar görmelidir” dediğini aktarıyor.

Nesil Çocuk Yayınları Editörü Ömer Faruk Paksu, yazısında çocuğun dinî eğitiminde kitapların önemini anlatırken Çocuk ve Ergen Danışmanı Berrin Göncü Işıkoğlu, oyunun çocuğun manevî eğitiminde nasıl kullanılacağını izah ediyor.

Derginin diğer dosyaları arasında Bediüzzaman Said Nursî’nin “Medine’de bulunan mühim bir âlim” diye vasıflandırdığı merhum Ali Ulvi Kurucu’yu vefat yıldönümünde Ahmet Yüter kaleme alarak anlattı.

İnsanî Yardım Vakfı’nın (İHH) düzenlediği konvoy ile Gazze’ye giden Zümrüt Sönmez’in izlenimleri size oralardaki son durumları anlatacak.

Mevlid Kandili dolayısıyla Senai Demirci’nin kaleme aldığı yazı okuyucuyu şimdiden Mevlid atmosferine sokacak. Metin Karabaşoğlu’nun kaleminden Risale-i Nur Külliyatını yeni bir bakış açısıyla okuyacaksınız.

Dergide Yazar Gültekin Avcı’yla son kitabı üzerine ve Yavuz Bahadıroğlu’yla son gelişmeler üzerine yapılan röportajları da bulabilirsiniz.