Bu Kitaplarla Matematik Başka!..

Etkinlikler
Kümeler, kesirler, açılar, problemler özellikle de havuz problemleri… Öğrencilik yıllarımızın en zorlu derslerinden biriydi matematik. Zorluk kısmı her ne kadar göreceli olsa da havuz problemler...
EMOJİLE

Kümeler, kesirler, açılar, problemler özellikle de havuz problemleri… Öğrencilik yıllarımızın en zorlu derslerinden biriydi matematik. Zorluk kısmı her ne kadar göreceli olsa da havuz problemleriyle haşır neşir olup da sıkıntı çekmeyenimiz yoktur.

Star’dan Aslı Dağacıklıoğlu bunu araştırmış: Her sömestrde ya da yaz tatilinde bitirmeye çalıştığımız matematik kitapları pek çok çocuğun sıkıntılı, karın ağrılarıyla dolu bir tatil geçirmesine neden olmuştur. Matematikte zorlanan öğrencilerden biri olarak her ne kadar sıkıntılarından bahsetsem de matematikte, zorlanmak bir yana dursun zevkle problemlerin üzerine atlayanlar da yok değil tabii. Ama istisnalar elbette kaideyi bozmuyor…

Peki… Matematiği bazıları kadar çok sevmeyenler, matematiğin eğlenceli dünyasının kapılarını aralamaya ne dersiniz? Şaşırdınız değil mi?

Şimdiye kadar yazdığım tüm yazılarda ‘zamane’ çocuklarının eski nesillere göre çok şanslı olduğunu hatırlatıyorum. Bu şans elbette ki hemen her yaştaki çocuklar için hazırlanmış rengârenk kitapların çeşitliliğinden kaynaklanıyor. İşte sözünü ettiğim bu kitaplar sayesinde mesafeli durduğumuz ama pek çok dersin de temeli olan matematik bile daha kolay bir hal alıyor. Renkli kapakları, kuşe kağıtları, esprili çizimleri ve eğlenceli anlatımlarıyla zor anlaşılan pek çok matematik konusunu öğrenmek artık sorun olmaktan çıkıyor…

İletişim Yayınları’nın Popüler Bilim Kitapları arasından çıkan Matematik Oyunları serisi matematik konularını en eğlenceli hale dönüştüren kitaplardan. Tamsayılar, kesirler; Örüntüler, Kümeler; Şekiller, Yer bulma ve Konum Belirleme adlı kitaplar, çocuklara anne babalarıyla, kardeşleriyle, arkadaşlarıyla ya da kendi kendilerine hazırlayacakları matematik oyunlarını anlatıyor. Dört işlem, kesirler, ondalık sayılar, kümeler, üç boyutlu şekillerin oyunlarla anlatıldığı kitapların her birinde birbirinden farklı 24 oyun bulunuyor. Bu sayede çocuklar hem eğleniyor hem de zihinlerini geliştiriyor.

Oyunlarla hem öğrenin hem eğlenin

Matematiği sevdiren, zevkli hale getiren bir başka kitap ise Büyülü Fener Yayınları’ndan çıkan 15 Oyunda Devrialem-Bir Matematik Bilim Kurgusu. Kitapta uzaylılar dünyayı ele geçirmeye çalışıyor. Ancak bunu hak edebilmeleri için dünyalı gençler ve hayvanlarla matematik oyunları oynayıp kazanmaları gerekiyor ve 15 kolay anlaşılan, öğretici, düşündürücü oyunla dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan yarışmalar anlatıyor. Sonuncusu ise tüm evrende barışın kurulmasına yönelik olan Hayat Oyunu… Matematikte bazı oyunların daha da hoş olabileceğini görmeye açık 12 yaşından büyük her yaştan gençler için hazırlanan kitap, matematiği sevenlere hoşça vakit geçirtirken, matematikten hoşlanmadıklarını düşünenleri de bu gruba dahil edecek. Bu sayede çocuklar çeşitli oyunlarla pek çok matematiksel beceriler kazandığı gibi kendi kendilerine farklı projelere de imza atabiliyorlar.

Yıllar öncesinin kalın, saman kağıda basılmış, aynı yazı karakterleri ve anlatımlarıyla dolu matematik kitaplarını düşününce yeni nesil kitaplar sayesinde matematiği sevmemek artık mümkün olmayacak sanırım. Sadece minikler mi peki? Yaşını başını almış büyükler de çocuklarına, yeğenlerine, kardeşlerine matematiği sevdirmek ya da öğretmek için bu kitapları ellerine aldıklarında düşüremeyecekler! Çünkü matematik öyle bir konu ki, her ne kadar zor olsa da, bir kere hakim olduğunuzda bırakmanız da kolay olmuyor. Yaptıklarınız ve çözdükleriniz heyecanınıza heyecan katıyor.