Bu Fotoğraflar Tarih Kokuyor

Etkinlikler
Tarihe ilgi duyanlar ve sanatseverler buluşuyor… Belçikalı fotoğrafçılar Bruno Vandermeulen ve Danny Veys tarafından çekilen Sagalassos fotoğrafları, 23 Eylül – 8 Ekim tarihleri arasında a...
EMOJİLE

Tarihe ilgi duyanlar ve sanatseverler buluşuyor… Belçikalı fotoğrafçılar Bruno Vandermeulen ve Danny Veys tarafından çekilen Sagalassos fotoğrafları, 23 Eylül – 8 Ekim tarihleri arasında açılacak sergiyle görülebilecek.

Türkiye’nin en önemli arkeolojik kentlerinden biri olan Sagalassos’u çok farklı açıdan yansıtan bu fotoğraflar ‘Sagalassos Fotoğraf Kitabı’nda toplanıyor. Sagalassos Fotoğraf Kitabı, antik kentle ilgili olarak Türkiye’deki ilk yayın olacak.

Antik kentin yeniden ayağa kaldırılmış anıtlarına ve dokunulmamış bölgelerine odaklanan Vandermeulen ve Veys, Sagalassos’taki arkeolojik kazıların dinamiğini çektikleri karelere yansıtıyor. Burdur’un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti’ni ve kazı alanını geniş bir kitleye göstermeyi amaçlayan sergi ve kitapta, çok sayıda önemli buluntunun yanı sıra devam eden çalışmalara ait siyah-beyaz fotoğraflar yer alıyor.

Sagolassos antik kentinin fotoğraflanmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Sagalassos Projesi Kazı Heyeti Başkanı Prof. Marc Waelkens, “Bu kitap ve sergi, Sagalassos antik kentini ve kazı alanını geniş bir halk kesimine farklı ve şaşırtıcı bir şekilde gösteren olağanüstü bir sunumdur” diyor.

SAGALASSOS RUHU FOTOĞRAFLARA TAŞINDI

Antik kenti ilk kez arkeolog değil bir sanatçı gözüyle fotoğraflayan Bruno Vandermeulen ve Danny Veys, çalışmalarında küçük detaylar üzerine yoğunlaşmak yerine kazı alanını daha geniş bir perspektifle ele almaya çalıştıklarını söylüyor.

Vandermeulen ve Veys, Sagalossos’u bir bütün olarak gösterdikleri fotoğraflarında, kentin aktif bir kazı alanı olduğu hissini sanatseverlere yaşatmaya çalışıyor. “Çalışmalarımızda iyi bilenen turistik görünüşler yerine Sagalassos’un ruhunu ve burada çalışan kazı ekibinin heyecanını aktarmaya çalıştık” diyen Vandermeulen ve Veys bu fotoğraflarla Sagalassos Projesi’ne duyulan ilginin artmasına yardımcı olmayı da umuyor.

Kazıların tek Türk sponsoru olarak 2005 yılından bu yana Sagalassos projesine destek veren Aygaz, Genel Müdürlük Binası’nda bu sergiye ev sahipliği yapıyor.