Ailede Yeni Model: Gelinvalide

Etkinlikler
Gelin ve kayınvalide anlaşmazlığı sadece günümüzün değil geçmişi çok eskilere dayanan bir sorun. Kayseri yakınlarındaki Kültepe Höyüğü’nde yapılan araştırmalarda bulunan dört bin yıl öncesine ai...
EMOJİLE

Gelin ve kayınvalide anlaşmazlığı sadece günümüzün değil geçmişi çok eskilere dayanan bir sorun. Kayseri yakınlarındaki Kültepe Höyüğü’nde yapılan araştırmalarda bulunan dört bin yıl öncesine ait bir tablette o zamanlarda da gelin-kayınvalide anlaşmazlığı olduğuna dair yazılar bulundu.

Her ne kadar iki kişinin taraf olduğu bir mesele gibi görünse de gelin-kayınvalide çekişmelerinden zarar görenlerin sayısı iki kişiyle sınırlı değil. Evdeki huzuru kaçıran, kavgalara, tartışmalara, dedikodulara yol açan bu anlaşmazlıkta bir tarafın oğlu bir tarafın da eşi olan erkek belki de en büyük zararı görenlerden. Annesi ve eşi arasında kalan erkek eğer denge unsuru olmayı başaramazsa olaylar bazen boşanmaya kadar gidebiliyor.

Evin içerisinde sevgiye en çok muhtaç olan çocukların, bu sevgisiz ortama muhatap olmalarının çocuk ruhunda derin izler bıraktığı kesin. Kavga dolu bir ortamda yaşayan çocukların ilerleyen yıllarda bu sevgisiz ortamda yetişmiş olmasının zararlarını hem kendileri hem de aileleri çekiyor.
Toplum ise bu anlaşmazlıktan zarar gören diğer bir kesim. Gelin ve kayınvalidenin birbirleri hakkında yaptığı dedikoduların toplumu yozlaştırdığı, insanları evlilik konusunda olumsuz düşüncelere sevk ettiği inkâr edilemez.

Moral Dünyası dergisi, gelin ve kayınvalide olmak üzere iki tarafı olan bu kavganın önüne geçecek yeni bir profil çiziyor. Birbiriyle rekabet eden, birbirine baskı kurmaya çalışan iki kişi yerine ortak çıkarlarda buluşan tek bir insan, bu anlaşmazlığın önüne geçecektir. O yeni profil de “Gelinvalide”dir.

Derginin kapak dosyalarının ilkinde derginin Yazı İşleri Müdürü Ekrem Altıntepe “gelinvalide”nin tanımını yaparken diğer dosyalarda gelinvalide olmanın yolları anlatılıyor. Psikolog Yasemin Yalçın Aktosun, huzurlu bir aile için gelin-kayınvalide ilişkilerinin nasıl olması gerektiğini anlatırken, Uzman Pedagog Adem Güneş, gelin-kayınvalide tartışmalarının mağdurlarından çocukların durumunu kaleme aldı. Danışman Psikolog Hasan Ali Göncü, gelin-kayınvalide tartışmalarında evin erkeğinin konumunun ne olması gerektiğini söylerken Programcı Yazar Mehmet Paksu gelin-kayınvalide ilişkilerinin fıkhî yönlerine dikkatimizi çekiyor.

Dergide huzurlu bir aile ortamı oluşması için gelin-kayınvalide ilişkilerinin nasıl olması gerektiğini ele alan kapak dosyası haricinde Star Gazetesi Başyazarı Prof. Dr. Mehmet Altan ve Rojin romanının yazarı Doç. Dr. Levent Bilgi ile yapılmış röportajlar yer alıyor.

Dergide Yavuz Bahadıroğlu, “Saklı Tarihimiz” başlıklı yazısında tarihin karanlıkta kalmış köşelerine ışık tutarken, Safa Mürsel, Türkiye’nin gündemini meşgul eden Anayasa değişikliğine farklı bir pencereden bakıyor.