12 Ressam Haliç’i Çiziyor

Etkinlikler
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Eyüp Belediyesi işbirliğiyle, Fransız romancı Piyer Loti’nin adını taşıyan Eyüp sırtlarındaki tepede, "Dostluğun Fırçasından Eyüp Projesi"...
EMOJİLE

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Eyüp Belediyesi işbirliğiyle, Fransız romancı Piyer Loti’nin adını taşıyan Eyüp sırtlarındaki tepede, "Dostluğun Fırçasından Eyüp Projesi" kapsamında Türk ve Fransız 12 ressamın katıldığı bir etkinlik düzenlendi.

Projeyle ilgili bilgi veren Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Türk dostu Fransız yazar Piyer Loti’nin, yüz yıl önce İstanbul’da eserlerini sergilediğini ve Loti’nin eserleriyle Türk-Fransız dostluğunu pekiştirdiğini söyleyerek, şöyle konuştu: "Piyer Loti, Eyüp’e zamanında büyük katkılarda bulunmuştur. Ünlü sanatçı, kendi tarihi içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Piyer loti deyince, Türk insanı bir iki sokak isminden fazla bir şey hatırlamıyor.

Bu projenin amacı, İstanbul’un Avrupalı kardeşleri ile buluşması ve Avrupa’ya İstanbul’un tarihini anlatmaktır. Türk dostu olan Piyer Loti, Ermeni soykırımının iddia edildiği dönemle ilgili, çeşitli belgeler ortaya koyarak, soykırım yapılmadığını söylemiştir. Piyer Loti sadece İstanbul’un kültür başkenti olduğu zamanda hatırlanacak bir sanatçı değildir. Ama biz bu projeyi Avrupa Kültür Başkenti projeleri ile hayata geçirdik."

Fransız ressamların organizatörü Lionel Serik de, projenin mükemmel olduğunu ve bu sanatsal bağ ile iki ülke arasında, dostluk kıvılcımlarının ortaya çıkacağını ifade ederek, "Ülkeler arasındaki sanat bağının maddi değeri yoktur. Bu şekilde gerçekleşen projede, Türk dostu olan Piyer Loti’nin hatırasını yaşatmak istedik" dedi.

Fransız ve Türk ressamların Piyer Loti tepesinde buluştukları projenin finali, 20 Ekim Çarşamba günü yapılacak. Ressamlar, 150×456 santimetrelik tuvale, 12 parçalı puzzle kurgulu ortak bir resim yapacaklar.

Eserler, 21 Ekim Perşembe akşamı Eyüp Belediyesi sergi salonunda izlenime sunulacak.