6. Kısadan Hisse Film Yarışması’na Başvurular Başladı

Kültür Sanat
Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği’nin düzenlediği “6. Kısadan Hisse Film Günleri” başladı. Genel kategori ve lise kategorisi olmak üzere iki farklı kategoride düzenlenecek...
EMOJİLE

Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği’nin düzenlediği “6. Kısadan Hisse Film Günleri” başladı. Genel kategori ve lise kategorisi olmak üzere iki farklı kategoride düzenlenecek yarışmada tema sınırlaması olmayacak.

Genç Öncüler Gençlik ve Spor Derneği tarafından bu yıl 6.’sı düzenlenecek Kısadan Hisse Kısa Film Yarışması’nın Başvuruları başladı.

Kısa filmin gelişimini ve genç yeteneklerin keşfedilmesini amaçlayan yarışmanın tanıtım toplantısı, Beyoğlu Akademi’de gerçekleştirildi.

Yarışmada geçen yılda olduğu gibi bu yılda tema sınırlaması olmayacak. Yarışmaya başvuran eserler “Genel” ve “Lise” olmak üzere iki farklı kategoride değerlendirilmeye alınacak.

Son Başvuru Tarihi 5 Eylül

Yarışmaya son başvuru tarihi 5 Eylül olarak açıklandı.  Yarışmaya katılan eserlerin değerlendirilmesinin ardından Ekim ayında “Kısadan Hisse Kısa Film Günleri” başlayacak. Dört gün boyunca İstanbul’un çeşitli noktalarında yapılacak söyleşiler, atölye çalışmaları ve kısa film gösterimlerinin ardından ödül töreniyle birlikte yarışmanın sonuçları açıklanacak.

Genel ve Lise Kategorisi Olmak Üzere Toplam 40Bin Liralık Ödül Verilecek

Genel kategoride yarışmaya katılan filmler arasından Birinciye 10 Bin Lira, İkinciye 7 bin Lira, Üçüncüye 4 Bin Lira ödül verilecek.

Lise kategorisinde yarışan eserler arasında ise Birinciye 5 Bin Lira, İkinciye 3 Bin Lira, Üçüncüye 2 Bin Lira ödül verilecek.

Yarışmanın Jüri Başkanı Derviş Zaim Oldu

Jüri üyeleri arasında yönetmen ve oyuncu Vuslat Saraçoğlu, yönetmen Ensar Altay, yönetmen Yeşim Tonbaz, ve İstanbul Üniversite Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şükrü Sim bulunuyor. Jüri başkanı ise usta yönetmen ve yapımcı Derviş Zaim oldu.

Yarışmanın ön değerlendirme jürisinde oyuncu Yiğit Ege Yazar, yönetmen Ramazan Kılıç, oyuncu Nurdan Albamya İnce, sinema yazarı Ayşe Yılmaz ve yönetmen Kasım Ördek bulunuyor.

Danışma kurulunda sinema yazarı Tuba Özden Deniz, yazar Cevat Özkaya, yönetmen Abdülhamit Güler ve yönetmen Bekir Bülbül’ün bulunduğu yarışmanın Genel Koordinatörlüğünü Aşkın Özcan yürütecek. Organizasyon komitesinde ise Seyyid Hamza Günhan, Cihan Demir ve Derya Demirel yer alıyor.

Aşkın Özcan: Bir Sinema Okulu Olma Yolunda İlerliyoruz

Genel Koordinatör Aşkın Özcan yaptığı açıklamada, 6 yıl önce “Genç Öncüler Kısa Film Yarışması” adıyla yola çıktıklarını her sene organizasyonu yeniliklerle geliştirdiklerini söyledi. Özcan, kısa film yarışmasının sadece bir ödül töreniyle bitmeyeceğini, aynı zamanda sinemaya dair keyifli söyleşiler, atölyeler ve kısa film gösterimleri yapacaklarını söyledi ve organizasyonun bir sinema okulu olma yolunda ilerlediğini ifade etti.

Jüri üyesi Vuslat Saraçoğlu ise “Film yapmak zor bir şey. Film Festivali yapmak ayrıca zor bir şey. Bu koşullarda çok daha zor. O yüzden ben bu festivalde emeği geçen herkese tebrik ve teşekkür ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Yarışmaya ilişkin bilgiler sosyal medya hesaplarından ve “www.kisadanhisse.org” internet sitesinden öğrenilebilecek.