ÇENELİ KIRICILAR NERELERDE KULLANILIR?

Sektörler
Doğal taşlar ve kayalar gündelik hayatımızın pek çok yerinde kullanılan doğal maddelerdir. Binaların yapımında bir inşaat yapı malzemesi olarak, çeşitli aletlerin özellikle gövdelerinde, yol yapımında...
EMOJİLE

Doğal taşlar ve kayalar gündelik hayatımızın pek çok yerinde kullanılan doğal maddelerdir. Binaların yapımında bir inşaat yapı malzemesi olarak, çeşitli aletlerin özellikle gövdelerinde, yol yapımında, araba tasarımlarında ve hatta kozmetik sektöründe… Taş ve kayaları her yerde kullanmaktayız.

Son derece dayanıklı, çok güçlü, yüksek miktarda mineral bileşeni içeren kaynaklar olan taşlar ve kayalar doğal ebatlarında çoğunlukla kullanılamamaktadır. Hangi sektörde ne için kullanılacak olurlarsa olsunlar, kullanıma hazır hale gelmeleri için ufalanmaları yani bir kırma işleminden geçmeleri gerekmektedir. Bu işlemler için farklı kırıcılar mevcuttur. Çeneli kırıcı makineleri de bu kırıcı çeşitlerinden yalnızca biridir. Diğer kırıcı çeşitleri olan konik kırıcı makinelerinden ya da darbeli kırıcı makinelerinden aşınma masrafı konusunda büyük bir avantaja sahiptir. Bu makinelere kıyasla maliyet yönünden daha avantajlı olan çeneli kırıcılar, taş ve kayaların doğal çatlak kenarları boyunca basınç uygulayarak taşları ya da kayaları parçalar ve son ürün kalitesinde ciddi bir performans sergiledikleri aşikardır. Pek çok alanda kullanılan çeneli kırıcıların kullanım alanı düşünülenden daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu yelpazeyi şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Kaya ve taş ocaklarında
  • İnşaat sektöründe
  • Geri dönüşümde
  • Malzeme öğütülmesi işlemlerinde
  • Madencilik sektöründe

Birincil kırıcı olarak kullanılmaktadırlar. Çeneli kırıcıların görevleri bakımından birçok sektörün hammadde ihtiyacını karşılamasında ön ayak olduğu anlaşılabilirdir. Çalışma prensipleri basınçlı ufalamaya dayanmaktadır. Eliptik hareket akışının sayesinde kırılacak taşlar ve kayalar ezilir ve yer çekiminin yardımıyla ezilen malzeme aşağıya düşer.

Çeneli kırıcıların işlemi, kırılan malzemenin kırma boşluğundan geçebilecek kadar ufalanmasına değin devam eder. https://machineryline.com.tr/ web sitesi üzerinden uygun fiyatlı ancak yüksek performans gösterebilen çeneli kırıcılara erişebilir, kendinize en uygun olan çeneli kırıcıyı satın alabilirsiniz.